Decyzja Fedu utrudnia działania Europejskiego Banku Centralnego

Ilościowe luzowanie polityki pieniężnej w USA (QE) komplikuje pracę Jean-Claude’owi Trichetowi, prezesowi Europejskiego Banku Centralnego.

Publikacja: 05.11.2010 06:47

Jean-Claude Trichet, prezes EBC

Jean-Claude Trichet, prezes EBC

Foto: Bloomberg

Jest ono jednym z czynników, który powstrzymuje go przed wygaszeniem działań mających stymulować gospodarkę eurolandu.

Euro było wczoraj najmocniejsze wobec dolara od dziewięciu miesięcy. Ekonomiści wskazują, że dalsze umocnienie unijnej waluty mogłoby, uderzając w eksporterów, osłabić wzrost gospodarczy w Europie Zachodniej.

– Bardzo trudno jest sobie wyobrazić, że EBC będzie się trzymać kursu przewidującego stopniowe wycofywanie się ze stymulacji, gdy QE komplikuje mu zadanie, umacniając euro, a sytuacja na peryferiach eurolandu nadal jest zła. Nie wykluczam więc, że EBC będzie musiał powstrzymać się z odchodzeniem od stymulowania gospodarki – prognozuje Jacques Cailloux, główny europejski ekonomista w Royal Bank of Scotland.

Nikogo więc nie zdziwiło, że wczorajsza konferencja prasowa Tricheta (towarzysząca posiedzeniu EBC, na którym zgodnie z prognozami utrzymano stopy procentowe na poziomie 1 proc.) była pozbawiona wszelkich sugestii o zakończeniu stymulacji. Szef EBC po raz kolejny stwierdził, że nie ma planów podwyżki stóp, inflacja w strefie euro będzie umiarkowana, a tempo wzrostu gospodarczego zadowalające.

Nic nie wskazuje też, by EBC zdecydował się na własny program QE. – Tempo wzrostu PKB w USA i w strefie euro wiele się nie różni, ale polityka ich banków centralnych idzie w odmiennych kierunkach. Mają one inną filozofię. EBC zadowala umiarkowany wzrost i podobnie umiarkowana inflacja, dla Fedu jest to nie do zaakceptowania – twierdzi Nick Kounis, ekonomista z ABN Amro.

Nie zaskoczył wczoraj również Bank Anglii. Utrzymał wielkość swojego programu wykupu obligacji na poziomie 200 mld funtów, tak jak powszechnie sądzono. – Wielka Brytania jest w zupełnie innej sytuacji niż USA. Inflacja jest tam większa, a wzrostPKB pozytywnie zaskakuje – wskazuje David Owen, główny ekonomista Jefferies International.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.