Niemcy, Chiny i Brazylia krytykują drukowanie pieniędzy przez Fed

Decyzja Fedu o wykupieniu amerykańskich obligacji wartych 600 mld USD (w ramach nowej rundy ilościowego rozluźniania polityki monetarnej, tzw. quantitative easing lub QE) spotkała się z ostrą krytyką Niemiec oraz Chin.

Publikacja: 06.11.2010 09:19

Wolfgang Schaeuble, minister finansów Niemiec

Wolfgang Schaeuble, minister finansów Niemiec

Foto: Bloomberg

– Myślę, że Amerykanie nie rozwiążą za pomocą QE problemów własnej gospodarki. Zamiast tego stworzą dodatkowe problemy dla reszty świata – stwierdził Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister finansów. Oskarżył on Fed o to, że stosując QE, złamał uzgodnienia podjęte przez przywódców państw G20, kluczowych gospodarek świata. – Poważne problemy gospodarcze nie powinny być rozwiązywane za pomocą nowego długu. Ta zasada została uznana za wspólną dla państw rozwiniętych. Nawet USA zgodziły się z nią na szczycie G20 w Toronto – wskazał Wolfgang Schaeuble.

Amerykański bank centralny krytykują również inni politycy z Niemiec. – Obserwuję działania Fedu z wielkim niepokojem – stwierdził Rainer Bruederle, niemiecki minister gospodarki. Skąd ten niepokój? Polityka QE prowadzi do osłabienia dolara, co rodzi ryzyko, że dojdzie do znaczącej aprecjacji euro. Mogłaby ona uderzyć w wyniki niemieckich eksporterów, co byłoby groźne dla ożywienia gospodarczego u naszych sąsiadów, wciąż opartego głównie na eksporcie.

QE może również spowodować napływ kapitału spekulacyjnego na rynki wschodzące, prowadząc tam do przyspieszenia inflacji oraz narastania baniek. To z kolei (obok osłabienia dolara) nie podoba się Chinom oraz wielu innym rozwijającym się gospodarkom. Czują się one zagrożone taką polityką Fedu. Uważają QE za formę manipulacji kursem narodowej waluty.

– QE może być optymalną polityką dla USA, ale jednocześnie może przynieść negatywne skutki dla reszty świata. Fed ma prawo do podejmowania decyzji bez konsultacji z innymi krajami, ale Stany są nam winne wyjaśnienia – deklaruje Cui Tiankai, chiński wiceminister spraw zagranicznych.

– Tak długo, jak nie ma na świecie opamiętania przy drukowaniu niektórych walut, takich jak dolar, wybuch kolejnego kryzysu jest nie do powstrzymania, nad czym lamentuje kilku mądrych ludzi z Zachodu – napisał Xia Bin, doradca Ludowego Banku Chin.

Polityka QE została również skrytykowana przez przedstawicieli władz kilku innych państw rozwijających się. – Wszyscy chcą, by USA podniosły się z kryzysu, ale sytuacji nie poprawia rozrzucanie dolarów z helikoptera. Trzeba to skoordynować z polityką fiskalną. USA muszą stymulować konsumpcję – stwierdził brazylijski minister finansów Guido Mantega.

Działania Fedu będą więc przedmiotem zaciętych sporów podczas szczytu przywódców państw G20, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Seulu.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.