Niemcy wysłali za granicę mniej towarów

Eksport z Niemiec nieoczekiwanie spadł w październiku w skali miesiąca z powodu spadku popytu wśród europejskich partnerów handlowych

Publikacja: 08.12.2010 10:34

Niemcy wysłali za granicę mniej towarów

Foto: Bloomberg

Sprzedaż towarów za granicę skorygowana o dni wolne od pracy i zmiany sezonowe spadła o 1,1 proc. We wrześniu, urosła o 3 proc. w perspektywie miesiąca.

Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberga spodziewali się, że eksport z Niemiec wzrośnie o 0,3 proc.

Zdecydowanie lepsze dane pokazało zestawienie roczne. Eksport z Niemiec w październiku wzrósł o 19,8 proc. W skali roku, a sprzedaż towarów do szesnastu krajów strefy euro była większa o 12,7 proc. w stosunku do danych z października 2010 r. Eksport do krajów spoza Unii Europejskiej wzrósł o 28,4 proc.

Nadwyżka w handlu zmniejszyła się do 14,2 mld euro w październiku wobec 16,8 mld euro we wrześniu.

Spadek popytu na niemiecki produkty wywołany jest zawirowaniami wokół budżetów i zadłużenia krajów strefy euro. Zamówienia w przemyśle ze strony krajów eurolandu spadły drugi miesiąc z rzędu w październiku.

Na szczęście ostatnie dane z rynku pracy, według których stopa bezrobocia znalazła się na najniższym poziomie od 18 lat, powodują, że popyt wewnętrzny w Niemczech pozwala największej europejskiej gospodarce kontynuować wzrost.

- Eksport będzie spadał, ale liczymy na wzrost popytu ze strony naszych obywateli – mówi Costa Brunner, ekonomista w Natixis z Frankfurtu. - Rosnące zatrudnienie stymuluje prywatną konsumpcję, spodziewamy się również podwyżek płac – dodaje.

Niemiecki eksport może dalej maleć, ponieważ kraje takie jak Grecja, Irlandia, Portugalia i Hiszpania cierpią na kryzys zadłużenia. MFW prognozuje równie mniejszą dynamikę światowego PKB. Prognoza na 2011 r. została zmniejszona z 4,8 proc. do 4,2 proc.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.