Strach słabnie i europejskie banki redukują zasoby gotówkowe

Europejskie banki, którym ostatnie kilka lat minęło na budowaniu wielkich stosów gotówki w bankach centralnych, teraz zaczęły zmniejszać te zasoby, co oznacza, że sektor ten odzyskał zaufanie do rynku i gotowość ponoszenia ryzyka, mimo nękającego strefę euro kryzysu finansowego.

Publikacja: 29.05.2013 06:00

Zasoby gotówki, które 12 największych europejskich banków gromadziły w bankach centralnych, nieustannie rosły od 765 mld USD na koniec 2010 r. do 1,42 bln USD  we wrześniu ub.r., co okazało się szczytem – wynika z obliczeń analityków „The Wall Street Journal" na podstawie raportów finansowych banków.

Od tego czasu zasoby gotówki trzymane przez 12 banków stopniały o 19 procent, do około 1,15 bln USD na koniec marca, i jest to poziom najniższy od prawie dwóch lat.

Budowanie zasobów gotówkowych było odpowiedzią na żądanie nadzoru rynku, by banki zwiększały rezerwy, co miało je chronić na wypadek kryzysu finansowego. Uciekanie do gotówki było też następstwem fali niechęci do ryzyka, która ogarnęła europejskie banki w czasie kryzysu strefy euro i częściowo była podyktowana obawami o bezpieczeństwo aktywów banków.

Parkowanie gotówki w bankach centralnych jest najmniej ryzykownym ruchem, jaki bank może zrobić ze swoimi pieniędzmi. Ale jest to również najmniej rentowne posunięcie, bo większość depozytów w bankach centralnych w ogóle nie jest oprocentowana.

Tak więc, gdy tylko europejski system finansowy zaczął wychodzić z zagrożonej strefy, a inwestorzy coraz energiczniej domagali się większych zysków, zarządy banków zaczęły się decydować na stopniowe wycofywanie pieniędzy z rachunków w bankach centralnych i lokowanie ich w nieco bardziej ryzykownych, ale też bardziej lukratywnych aktywach, takich jak obligacje emitowane przez rządy lub przez inne banki.

– Rynek w swoim czasie dostrzegł, że bezpieczniej jest trzymać gotówkę niż papiery. Teraz obserwujemy tendencję do wycofywania depozytów z banków centralnych w poszukiwaniu rentowności – powiedział Alessandro Roccati, wiceprezes londyńskiego biura Moody's Investors Service.

Francuski Societe Generale na koniec marca miał 53 mld euro w bankach centralnych w porównaniu z 68 mld euro przed trzema miesiącami i 81 mld euro we wrześniu ub.r. Ale obecny poziom jest i tak ponad dwa razy większy od 24 mld euro trzymanych w gotówce przed dwoma laty. – Wraz z poprawą rynkowych nastrojów będziemy potrzebowali coraz mniej gotówki w bankach centralnych. Dzisiaj jest to jeszcze nasza składka ubezpieczeniowa – powiedział Frederic Oudea, prezes SocGen.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?