The Wall Street Journal: Inflacja w krajach rozwiniętych najniższa od 3,5 roku

Roczna stopa inflacji w rozwiniętych gospodarkach spadła w kwietniu do poziomu najniższego od 3,5 roku, co umożliwia tamtejszym bankom centralnym dalsze stymulowanie słabego tempa wzrostu.

Publikacja: 06.06.2013 06:00

Z najnowszych danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że w 34 jej krajach członkowskich ceny konsumpcyjne były w kwietniu średnio o 1,3 proc. wyższe niż przed rokiem, po wzroście o 1,6 proc. w ciągu 12 miesięcy w marcu. Kwietniowa stopa była najniższa od października 2009 r., kiedy globalna gospodarka zaczęła wychodzić z recesji spowodowanej kryzysem finansowym z 2008 r.

W czterech badanych krajach OECD stwierdziła deflację, czyli spadek cen, w ciągu roku do końca kwietnia, w tym w Szwecji i w Szwajcarii. A także w Japonii, gdzie ceny w stosunku rocznym spadły w kwietniu o 0,7 proc. i gdzie deflacja nęka gospodarkę od dłuższego czasu.

Jednocześnie inflacja wzrosła w kilku dużych gospodarkach rozwijających się, między innymi w Chinach i w Rosji, co oznacza, że w skali globalnej presja inflacyjna nie zniknęła.

W strefie euro inflacja utrzymuje się wyraźnie poniżej docelowego poziomu Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącego 2 proc. W kwietniu było to 1,2 proc., a w maju 1,4 proc., co uważa się jednak za wzrost przejściowy, bo gospodarka tego regionu pogrążona jest w najdłuższej po II wojnie światowej recesji. Mimo to nie oczekuje się, by EBC na dzisiejszym posiedzeniu zdecydował się na kolejną obniżkę stóp procentowych.

OECD przewiduje wzrost łącznego PKB swoich krajów członkowskich o 1,2 proc. w tym roku, po 1,4 proc. w 2012 r.

Urząd statystyczny Unii Europejskiej poinformował, że ceny producentów w strefie euro spadły w kwietniu po raz drugi z rzędu, i to najbardziej od ponad czterech lat, co oznacza niewielką presję w tym rejonie w najbliższych miesiącach na wzrost cen konsumpcyjnych. Ceny producentów spadły w strefie euro o 0,6 proc. w porównaniu z marcem, a w stosunku rocznym był to ich pierwszy spadek od ponad trzech lat.

– Te dane potwierdzają przekonanie, że presja inflacyjna w strefie euro jest wyjątkowo słaba i prawdopodobnie taka będzie w najbliższym czasie – powiedział Howard Archer, ekonomista z IHS Global Insight.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?