USA. Coty idzie na emerging markets

Firma Coty, produkująca perfumy lansowane przez Beyonce i Heidi Klum, pozyskała z pierwotnej oferty publicznej przeprowadzonej na NYSE 1,06 mld USD.

Publikacja: 13.06.2013 06:00

Mimo sprzedaży części akcji i zmniejszenia udziału w spółce, kontrolująca ją miliarderska rodzina Reimannów zachowała 85-proc. udział w głosach, bo obsługująca ją firma inwestycyjna Joh. A. Benckiser stworzyła nową klasę akcji, które dają 10 głosów na sztukę w porównaniu z jednym głosem dla inwestorów, którzy kupili papiery w ofercie publicznej.

Firmę kosmetyczną Coty w 1904 r. założył w Paryżu Korsykanin Francois Coty. Teraz jej siedziba mieści się w Nowym Jorku. W 2012 r. ponad połowa jej przychodów wynoszących 4,61 mld USD pochodziła ze sprzedaży perfum, 31 proc. z farb kosmetycznych i 16 proc. ze środków do pielęgnacji skóry i ciała.

Do firmy Coty należą farby kosmetyczne marki OPI, a z Adidasem ma umowę licencyjną na sprzedaż produktów do pielęgnacji skóry.  W grudniu Coty zgodziła się zapłacić 400 mln USD chińskiej firmie kosmetycznej TJoy Holdings za  dostęp do jej kanałów dystrybucyjnych.

Natomiast w ubiegłym roku Coty  dawała 10 mld USD firmie Avon Products, zajmującej się obnośnym handlem kosmetykami, za przejęcie jej globalnej sieci sprzedaży, ale ta oferta została odrzucona.

Pieniądze  pozyskane z publicznej oferty Coty zamierza  przeznaczyć na rozwój swojej działalności  w krajach rozwijających się, czyli na akwizycje, zwłaszcza w Azji.  Taką drogą w ostatnich latach poszli inni producenci perfum Estee Lauder i Marc Jacobs.

Coty chce też odebrać część  klientów swoim rywalom oferującym droższe produkty, takim jak Estee Lauder i Avon. Do przeprowadzenia IPO zachęciła ją zaś między innymi dobra koniunktura na papiery tych firm. Akcje Estee Lauder, produkującego kosmetyki Mac, zdrożały w tym roku o 13 proc., a akcje Avonu o 63 proc.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?