USA: Końca ery zerowych stóp wciąż nie widać

Wygaszenie programu ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE), a tym bardziej jego ograniczenie, nie będzie początkiem cyklu podwyżek stóp procentowych–- zapewnił we wtorek Ben Bernanke.

Publikacja: 21.11.2013 05:00

Na spotkaniu w Amerykańskim Klubie Ekonomistów przewodniczący Rezerwy Federalnej nie powiedział nic, czego nie mówiłby już wcześniej. Reakcja rynków na pierwsze sygnały Fedu, że myśli o ograniczeniu QE, dowiodły jednak, że nie wszyscy właściwie rozumieją komunikaty Bernankego. Skutkiem spekulacji, że Fed już we wrześniu zmniejszy skalę tego programu, w ramach którego skupuje za wykreowane pieniądze obligacje skarbowe i hipoteczne, był gwałtowny wzrost rentowności tych pierwszych papierów. Był to przypuszczalnie jeden z czynników, które odwiodły Fed od zmiany polityki pieniężnej już we wrześniu.

Ben Bernanke, przewodniczący Rezerwy Federalnej:

Stopa oprocentowania funduszy federalnych przypuszczalnie pozostanie blisko zera jeszcze długo po wygaszeniu skupu (przez Fed – red.) aktywów, i być może długo po spadku stopy bezrobocia poniżej 6,5 proc.

Od tego czasu rentowność amerykańskich 10-latek spadła o blisko 0,3 pkt proc., do niespełna 2,7 proc. – Choć tamta decyzja FOMC (decyzyjny organ Fedu – red.) zaskoczyła niektórych uczestników rynku, wydaje się, że zwiększyła wiarygodność naszych zapowiedzi co do przyszłego poziomu stóp – dodał Bernanke.

Obecnie ankietowani przez agencję Bloomberga ekonomiści oczekują, że wygaszanie QE rozpocznie się dopiero w marcu 2014 r., czyli już po zmianie u sterów Fedu. Jeśli Senat zaaprobuje nominację, pod koniec stycznia Bernankego zastąpi Janet Yellen, obecna wiceprzewodnicząca Fed.

We wtorkowym przemówieniu Bernanke potwierdził – choć nie wprost – że to Yellen będzie nadzorowała stopniowe wygaszanie QE. – Zgadzam się z moją koleżanką Janet Yellen, która w ubiegłym tygodniu powiedziała, że najpewniejszą drogą ku normalizacji polityki pieniężnej jest zrobienie dzisiaj wszystkiego, co w naszej mocy, aby utrwalić ożywienie gospodarcze – powiedział. Jak dodał, FOMC może utrzymać stopy procentowe blisko zera długo po tym, gdy stopa bezrobocia spadnie poniżej 6,5 proc., co w grudniu przyjął za warunek konieczny pierwszej podwyżki.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?