Konsumenci napędzają rozwój Niemiec

Gospodarka Niemiec przyspieszyła w 2015 r. bardziej, niż oczekiwali ekonomiści. Jej PKB wzrósł o 1,7 proc., w porównaniu do 1,5 proc. w 2014 r.

Publikacja: 14.01.2016 11:21

Konsumenci napędzają rozwój Niemiec

Foto: Bloomberg

To dopiero wstępne szacunki niemieckiego urzędu statystycznego, ale jeśli się potwierdzą, ubiegły rok będzie można uznać za najlepszy dla nadreńskiej gospodarki od 2011 r., gdy w eurolandzie wybuchł kryzys zadłużeniowy.

Ankietowani przez agencję Reutera ekonomiści przeciętnie szacowali, że największa gospodarka strefy euro urosła w ub.r. o 1,6 proc., podobnie jak w 2013 r.

Ten rok ma być dla Niemiec jeszcze lepszy. Przeciętnie ekonomiści spodziewają się wzrostu niemieckiego PKB o 1,8 proc., takie same prognozy ma Bundesbank.

Część ekonomistów ostrzega, że perspektywy nadreńskiej gospodarki zależą w dużej mierze od tego, jaki przebieg będzie miało spowolnienie Chinach, które są dla Niemiec ważnym rynkiem zbytu. Ale szacunki dotyczące PKB w  2015 r. pokazują, że model wzrostu niemieckiej gospodarki powoli się zmienia. Motorem jej rozwoju jest obecnie popyt wewnętrzny, a nie eksport.

W ub.r. wydatki konsumpcyjne w Niemczech zwiększyły się o 1,9 proc., ponad dwa razy bardziej, niż w 2014 r. Przyspieszył też wzrost wydatków publicznych, z 1,7 do 2,8 proc. Efektem rosnącego popytu wewnętrznego był szybszy wzrost importu (o 5,7 proc.), niż eksportu (5,4 proc.). Handel zagraniczny hamował więc wzrost PKB.

„Niemieckie firmy mają za sobą rok pełen niepewności. Dzięki temu nauczyły się jednak, że niemiecka machina gospodarcza może gładko pracować nawet w warunkach turbulencji w otoczeniu zewnętrznym, i że mogą mieć zaufanie do popytu wewnętrznego jako motoru wzrostu, także w tym roku" – powiedział agencji Bloomberga Jens Kramer, ekonomista z banku NordLB.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos