Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.12.2017 05:00 Publikacja: 13.12.2017 05:00
Foto: AFP
Obawiają się jednak, że tempo jej wzrostu nieco wyhamuje wskutek przedłużających się negocjacji w sprawie składu nowego rządu oraz zbliżającego się brexitu.
Do takich wniosków prowadzą ankietowe wskaźniki instytutu ZEW. Główny z nich, wyrażający oczekiwania inwestorów i analityków co do koniunktury w perspektywie pół roku, spadł w grudniu do 17,4 pkt z 18,7 pkt w listopadzie. Ekonomiści przeciętnie spodziewali się odczytu na poziomie 18 pkt. – Na pierwszy rzut oka indeks ten jest spójny ze spadkiem rocznego tempa wzrostu PKB Niemiec z 2,8 proc. w III kwartale br. do 2 proc. – zauważyła Jennifer McKeown, główna ekonomistka ds. europejskich w Capital Economics. Dodała jednak, że jego odczyty nie są szczególnie wiarygodnym sygnałem. – Najważniejsze jest to, że wskaźnik oczekiwań ZEW utrzymuje się powyżej zera, co oznacza, że większość analityków oczekuje poprawy koniunktury – podkreśliła.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pierwszy kwartał tego roku, które pokazały znaczny spadek zysków operacyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Konglomerat, który posiada udziały w firmach z branż ubezpieczeniowej, transportowej, energetycznej, detalicznej i innych, ostrzegł również, że cła mogą dodatkowo uderzyć w zyski.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kartel eksporterów ropy naftowej OPEC+ zdecydował o kolejnym zwiększeniu wydobycia. Od czerwca na rynek popłynie dodatkowe 411 tys. baryłek ropy dziennie.
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas