Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.07.2018 05:10 Publikacja: 11.07.2018 05:10
Premier Theresa May jest oskarżana o zbytnią ugodowość wobec Brukseli. Boris Johnson w proteście przeciwko jej polityce zrezygnował ze stanowiska szefa MSZ.
Foto: Archiwum
Miękki brexit, na który liczyła spora część inwestorów, stał się bardzo niepewnym scenariuszem po tym, gdy w poniedziałek wieczorem podał się do dymisji Boris Johnson, brytyjski minister spraw zagranicznych. Johnson w liście pożegnalnym stwierdził, że kompromisowa propozycja w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE (tzw. plan z Chequers) przedstawiona przez premier Theresę May „spycha kraj do statusu kolonii". Rośnie ryzyko tego, że dymisja Johnsona pociągnie ze sobą szerszy bunt wewnątrz Partii Konserwatywnej przeciwko pani premier i jej stanowisku w negocjacjach brexitowych z UE (ocenianego przez zwolenników brexitu jako „zbyt uległe" wobec Brukseli). Kurs funta wobec dolara wrócił więc na poziom z piątku. Aprecjacja, do której doszło w poniedziałek rano i po południu, została zniwelowana. We wtorek po południu za 1 funta płacono 1,32 USD. Londyński indeks FTSE 100 nieznacznie zyskiwał.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Produkcja przemysłowa wzrosła o 3 proc. w ujęciu miesięcznym, z -1,3 proc. w lutym. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa jednak była niższa o 0,2 proc. A w przewidywaniu eskalacji napięć handlowych eksport wzrósł o 1,1 proc. m/m, z 1,9 proc. w lutym.
Chiński eksport wzrósł w kwietniu o 8,1 proc. w ujęciu dolarowym - mówią oficjalne dane. Sporą część eksportu przekierowano wówczas do Azji Południowo-Wschodniej.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że jego administracja zawarła umowę handlową z Wielką Brytanią. To pierwszy tego typu pakt, od rozpoczęcia przez Stany Zjednoczone serii wojen handlowych.
Bank Anglii obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do poziomu 4,25 proc. Taka decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Wysocy rangą przedstawiciele amerykańskich i chińskich władz mają rozmawiać w Szwajcarii na temat relacji handlowych. Być może obie strony są gotowe pójść na ustępstwa.
Wiele firm z Wall Street ma duże zasoby gotówki oraz widzi okazję do przeprowadzania buybacków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas