Na giełdzie w Belgradzie rozpoczęła się pierwsza oferta publiczna od 1940 r. Spółka Fintel Energija, będąca własnością włoskiej firmy energetycznej Fintel Energia Group, rozpoczęła sprzedaż akcji inwestorom, z której chce pozyskać 27,5 mln euro. Pieniądze mają zostać przeznaczone na rozwój farm wiatrowych w Serbii. Handel akcjami Fintel Energija na głównym rynku belgradzkiego parkietu rozpocznie się najprawdopodobniej w październiku.

– To niezwykle ważny dzień dla naszego rynku kapitałowego, gospodarki i obywateli. Po raz pierwszy prywatna firma działająca w Serbii zbiera fundusze na przyszłą działalność za pomocą rynku kapitałowego – stwierdził Sinisza Krneta, prezes giełdy w Belgradzie.

– Za pomocą naszego IPO oraz innych ofert, które później się pojawią, możemy nieco ożywić rynek i wnieść na niego nowe standardy przejrzystości – powiedział Tiziano Giovannetti, prezes spółki Fintel Energija.

Giełda w Belgradzie została założona w 1893 r. Do ostatniej oferty publicznej doszło na niej w 1940 r., czyli w roku poprzedzającym napaść III Rzeszy na Królestwo Jugosławii. Giełda została w 1953 r. zamknięta przez komunistyczny jugosłowiański rząd. W 1989 r. reaktywowały ją państwowe banki. Od tej pory była rynkiem wtórnym, na którym handlowano akcjami sprywatyzowanych spółek. Serbski rynek prezentował się przez to słabo na tle innych giełd naszego regionu. Jego kapitalizacja to zaledwie 5,1 mld USD, podczas gdy np. giełda w Sofii ma kapitalizację wynoszącą 5,5 mld USD, w Zagrzebiu jest to 21,5 mld USD, w Budapeszcie 26,9 mld USD, a w Pradze 33,6 mld USD.

– Zainteresowanie naszym rynkiem akcji może teraz wzrosnąć, po tym jak inwestorzy lepiej zaznajomią się z wynikami spółek oraz ich projektami biznesowymi – prognozuje Stasza Petković, broker z serbskiej firmy Momentum Securities. HK