– Te działania doprowadzą do większej biedy – przyznał prezydent Macri. Jego rząd będzie dążył do zbilansowania budżetu w 2019 r. i wypracowania w nim nadwyżki pierwotnej (czyli nieobejmującej kosztów obsługi długu) wynoszącej 1 proc. PKB w 2020 r. Oznacza to, że program cięć fiskalnych zostanie przyspieszony. W ramach oszczędności zostanie zlikwidowanych większość ministerstw, podniesione zostaną podatki dla eksporterów i wprowadzona kontrola cen w przypadku podstawowych artykułów spożywczych.

Władze Argentyny rozmawiają z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie przyspieszenia wypłaty kolejnej transzy pomocy z linii kredytowej wartej 50 mld dolarów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że MFW niepokoi spadek argentyńskich rezerw walutowych. Zmniejszyły się one w sierpniu o 5,3 mld USD do 52,7 mld USD. Są one o 2,5 mld USD mniejsze, niż mówi cel wyznaczony przez MFW. Fundusz namawia więc Argentynę, by jej bank centralny... przestał bronić kursu waluty za pomocą interwencji na rynku. Peso straciło od początku roku 52 proc. wobec dolara i spełnienie wytycznych MFW mogłoby doprowadzić do jego jeszcze głębszej deprecjacji.

Argentyna nie jest jednak jedynym ogniskiem kryzysu na rynkach wschodzących. Lira turecka traciła we wtorek blisko 1 proc. do dolara, a jej kurs sięgnął nawet 6,62 liry za 1 USD. Od początku roku osłabła o 43 proc. do amerykańskiej waluty. Rupia indyjska pobiła rekord słabości (71,5 rupii za 1 USD), podobnie jak rupia Sri Lanki. Rupia indonezyjska stała się najsłabsza od 1998 r. a rand RPA tracił we wtorek 2 proc. do dolara, w reakcji na dane mówiące, że południowoafrykańska gospodarka weszła w recesję po spadku PKB w drugim kwartale o 0,7 proc. kw./kw.

GG Parkiet

– Waluty z rynków wschodzących mogą spaść jeszcze niżej, jeśli wojny handlowe się zaostrzą – prognozuje Hussein Sayed, analityk z brytyjskiej firmy FXTM.