Dawny gigant gaśnie. Już poniżej 100 mld USD kapitalizacji

General Electric, który niegdyś był najdroższą spółką na giełdzie w Stanach Zjednoczonych, dziś znajduje się dopiero na 59. miejscu w indeksie S&P 500 z kapitalizacją na poziomie niecałych 99 mld USD.

Publikacja: 27.09.2018 14:26

Rafael Santana, prezes sprzedawanej przez General Electric firmy GE Transportation

Rafael Santana, prezes sprzedawanej przez General Electric firmy GE Transportation

Foto: AFP

Ostatni raz GE było warta mniej niż 100 mld USD w marcu 2009 r. Od końca 2016 r. notowania spadły o ponad 60 proc., a od początku roku o prawie 33 proc. Dla porównania S&P 500 wzrósł w tym czasie o ponad 8 proc.

To drastyczny spadek notowań firmy, która w 2004 r. była warta 400 mld USD i znajdowała się na pierwszym miejscu pod względem kapitalizacji w całym indeksie S&P 500. GE jest dziś wyceniane na mniej niż 10 proc. wartości obecnego lidera – Apple'a.

W zeszłym tygodniu firma poinformował o awarii dwóch gigantycznych turbin gazowych należących do GE Power. Jak się później okazało, problem dotyczy większej liczby turbin, niż początkowo zakładano. Po tej informacji akcje spadły do najniższego poziomu od 9 lat.

Spadki są wynikiem problemów, z którymi GE boryka się od kilku lat. Spadek zysków przy jednoczesnym zwiększeniu zadłużenia powoduje niepokój u inwestorów. Łączne zadłużenie spółki, w tym zobowiązania emerytalne, wzrosło prawie trzykrotnie od 2013 r. Firma zaś radzi sobie słabiej, generując mniej gotówki potrzebnej na spłatę zadłużenia. W efekcie amerykański konglomerat musiał zacząć wyprzedawać swoje aktywa.

GE był jednym z największych producentów lokomotyw w Ameryce. Jednak w maju sprzedał swoją firmę GE Transportation za 11 mld USD. Umowa po jej sfinalizowaniu zakończy 111-letnią historię GE w produkcji taboru kolejowego.

Spółka nadal szuka nabywcy na GE Lighting – działającą od 126 lat firmę z branży oświetlenia. Chęć jej sprzedaży odzwierciedla słabe perspektywy dla branży oświetleniowej, która historycznie była kluczowa dla GE i współzałożyciela konglomeratu Thomasa Edisona. W 2016 r. spółka wycofała się z innego biznesu ze stuletnią historią – produkcji urządzeń domowych. GE sprzedał działalność w zakresie produkcji mikrofalówek, lodówek i pralek na rzecz chińskiej spółki Haier za 5,6 mld USD. – To rozpad firmy w zwolnionym tempie – ocenia Robert McCarthy, analityk w firmie Stifel.

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale