Gracze boją się o Chiny

Pierwsza noworoczna sesja w USA zaczęła się od spadku indeksu Dow Jones Industrial o 1,5 proc., a S&P 500 o 1,4 proc. Słabe nastroje przeważały również w Europie i w Azji.

Publikacja: 03.01.2019 05:02

Gracze boją się o Chiny

Foto: AFP

Francuski indeks CAC 40 tracił w trakcie środowej sesji nawet 2,6 proc., a niemiecki DAX ponad 1,5 proc. (później jednak skala spadków wyhamowała). Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, spadł o 2,8 proc., chiński Shanghai Composite zniżkował o 1,2 proc., a tajwański Taiex stracił 1,8 proc. Inwestorów w kiepskie nastroje wprawiły przede wszystkim słabe dane gospodarcze z Chin.

Foto: GG Parkiet

Wskaźnik PMI mierzący koniunkturę w chińskim przemyśle (liczony przez firmy Markit i Caixin) spadł z 50,2 pkt w listopadzie do 49,7 pkt w grudniu. Średnia prognoz analityków mówiła o spadku do 50,1 pkt. Poziom 50 pkt rozdziela kurczenie się sektora od jego ekspansji. W poniedziałek konkurencyjny, mierzony przez powiązaną z państwem organizację CFLP, indeks PMI dla przemysłu również wskazał na dekoniunkturę w tej branży. Spadł z 50 pkt w listopadzie do 49,4 pkt w grudniu.

– To pokazuje, że popyt zewnętrzny pozostawał ograniczony z powodu napięć handlowych pomiędzy Chinami i USA, a popyt krajowy znacząco osłabł. Na coraz bardziej prawdopodobne wygląda to, że chińska gospodarka znajdzie się pod większą presją – stwierdził Zhengsheng Zhong, dyrektor ds. makroekonomicznych w CEBM Group, spółce zależnej Caixin.

– Spadek chińskiego PMI jest niepokojący i będzie miał szerokie skutki dla azjatyckich eksporterów – uważa Vishnu Varathan, strateg z Mizuho Banku.

„Te dane potwierdzają, że chińska gospodarka jest słaba i szybko musi się pojawić pakiet stymulacyjny" – piszą natomiast analitycy ING.

Foto: GG Parkiet

Wielu ekonomistów wskazuje, że skutki wojny handlowej mogą być jeszcze silniej odczuwalne przez chińską gospodarkę w pierwszych miesiącach 2019 r. Co się wydarzy później, będzie w dużym stopniu zależne od wyniku amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych, które mają się zakończyć do marca. Prezydent USA Donald Trump deklarował niedawno, że doszło w nich do „dużego postępu". „Historia pokazała, że współpraca jest najlepszym wyborem dla obu stron. Relacje amerykańsko-chińskie są na ważnym etapie" – pojednawczo napisał we wtorek do Trumpa chiński prezydent Xi Jinping. Obaj rozmawiali ze sobą telefonicznie w weekend.

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale