Facebook. Zuckerberg przestał sprzedawać akcje

Założyciel Facebooka w IV kwartale 2018 r. nie sprzedał ani jednej akcji swojej spółki. Był to pierwszy kwartał od ponad dwóch lat, w którym Mark Zuckerberg nie spieniężył posiadanych walorów.

Publikacja: 04.01.2019 14:18

Facebook. Zuckerberg przestał sprzedawać akcje

Foto: AFP

Prezes Facebooka poinformował we wrześniu 2017 r., że w ciągu następnych 18 miesięcy sprzeda od 35 mln do 75 mln akcji spółki. Miał tym samym realizować złożone zobowiązanie, które zakłada sprzedaż 99 proc. posiadanych akcji Facebooka i wykorzystanie ich na cele charytatywne jeszcze za swojego życia.

Od tego czasu miliarder sprzedawał akcje w każdym kwartale, warte odpowiednio: w IV kw. 2017 r. 215,5 mln USD, w I kw. 2018 r. 1,3 mld USD, w II kw. 2018 r. 2,4 mld USD, w III kw. 2018 r. 1,7 mld USD. Łącznie sprzedał ponad 30 mln akcji wartych około 5,6 mld USD.

Transakcje zostały zaplanowane z wyprzedzeniem w tzw. planie 10b5-1, który określa parametry takie jak limity cen i wielkość sprzedaży. Dokument ten, wprowadzony przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), stosuje się, aby wcześniej zaplanować sprzedaż akcji w celu późniejszego uniknięcia oskarżeń o insider trading.

Przestój w sprzedaży pakietu kontrolowanego przez Zuckerberga może być spowodowany spadkiem notowań Facebooka. Od szczytu z lipca, kiedy za jeden walor płacono 218,62 USD, notowania spadły o blisko 40 proc. Wpływ miały na to m.in. afery w związku z nieodpowiednim przechowywaniem danych użytkowników oraz blokowaniem treści. Spadek ceny akcji zmniejszył fortunę miliardera o około 33 mld USD i przesunął go na 7. miejsce wśród najbogatszych ludzi świata według Bloomberg Billionaires Index.

Działalność charytatywna jest prowadzona poprzez spółkę Chan Zuckerberg Initiative, kontrolowaną przez Marka i jego żonę. Nie jest to typowa organizacja charytatywna, ponieważ posiada status spółki z o.o., co pozwala jej osiągać zysk. Celem podmiotu jest zmniejszenie nierówności i tworzenie nowych technologii, aby pobudzić zmiany, częściowo poprzez inwestycje w sektor ochrony zdrowia i edukację.

W sumie prezesi i dyrektorzy spółek takich jak Facebook, Amazon, Netflix i Alphabet sprzedali w zeszłym roku akcje warte 7,1 mld USD. Jest to najwięcej od 2016 r., kiedy spieniężyli walory warte 10,7 mld USD.

Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają