Spółka Billa Gatesa nie cieszyła się zbyt długo pozycją lidera. Nieco ponad miesiąc temu Microsoft wyprzedził Apple'a pod względem giełdowej kapitalizacji, aby teraz oddać pozycję Amazonowi. Jednak droga na szczyt spółki Jeffa Bezosa nie była łatwa. We wrześniu kapitalizacja spółki przekroczyła 1 bln USD, jednak późniejsze załamanie na rynkach kapitałowych spowodowało, że IV kwartał 2018 r. był najgorszym kwartałem dla notowań spółki od czasu recesji z 2008 r. Niemniej jednak wzrost ceny akcji od początku roku o 8,5 proc. wywindował kapitalizację spółki na pozycję światowego lidera.
Inwestorów przyciąga do spółki ciągła możliwość jej ekspansji. Brian Wieser, analityk w Pivotal Research Group, wydał dla akcji spółki rekomendację „kupuj" z ceną docelową 1920 USD, co oznaczałoby wzrost o 18 proc. w stosunku do bieżącej ceny.
Spółka w ciągu 24 lat istnienia zaczęła świadczyć usługi w wielu branżach, jednak nadal handel elektroniczny stanowi główne źródło jej przychodów. Jak wynika z badań eMarketer, w 2018 r. Amazon odpowiadał za połowę handlu elektronicznego w USA i jednocześnie handel ten stanowił 90 proc. przychodów firmy. Dane pokazują, że wciąż istnieje pole do ekspansji, ponieważ Amazon kontroluje jedynie 5 proc. całej sprzedaży detalicznej w USA. Firma inwestuje również w innych regionach, m.in. w Indiach.
Kolejną branżą, w której Amazon stał się liderem, są usługi chmury, z której roczne przychody przekraczają 23 mld USD. Amazon Web Services (AWS) kontroluje 40 proc. światowego publicznego rynku chmury – wynika z badań Synergy Research Group. AWS posiada miliony klientów, którym oferuje ponad 140 usług. Firma prowadzi również ekspansję geograficzną, wchodząc do nowych krajów, takich jak: Bahrajn, Hongkong, Włochy czy RPA.