Większość nowych przypadków astmy stwierdzono w miejscach, gdzie poziom skażenia powietrza jest już niższy od granic wyznaczonych przez Światową Organizację Zdrowia, co oznacza, że toksyczne powietrze jest nawet bardziej niebezpieczne, niż dotychczas oceniano.
Zagrożenie dla zdrowia dzieci nie ogranicza się do Chin i Indii, gdzie poziom skażenia powietrza jest wyjątkowo wysoki. W miastach Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych badacze skażenia powietrza przez ruch samochodowy uznali za przyczynę jednej czwartej nowych zachorowań dzieci na astmę.
Kanada zajęła trzecie miejsce wśród badanych 194 krajów, jeśli chodzi o nowe zachorowania na astmę spowodowane skażeniem powietrza przez samochody. Los Angeles i Nowy Jork znalazły się w pierwszej dziesiątce najbardziej zagrożonych pod tym względem miast spośród 125 badanych.
Dzieci są szczególnie wrażliwe na skażone powietrze i często oddychanie nim powoduje u najmłodszych opóźnienia w rozwoju płuc. Wyniki tych badań opublikowało czasopismo „Lancet Planetary Health" i jest to pierwsze globalne opracowanie na ten temat.