EBC nie planuje cięcia stóp procentowych

Gospodarka rośnie wolno, ale już nie hamuje. EBC nie widzi potrzeby łagodzenia polityki pieniężnej, choć tego nie wyklucza.

Publikacja: 07.06.2019 05:03

Mamy przestrzeń do działania, jeśli zajdzie taka potrzeba – zapewnił w czwartek prezes Europejskiego

Mamy przestrzeń do działania, jeśli zajdzie taka potrzeba – zapewnił w czwartek prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi.

Foto: AFP

Stopy procentowe w strefie euro nie zmienią się co najmniej do połowy 2020 r. – oświadczyła w czwartek Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, która tym razem obradowała w Wilnie. Tym samym już drugi raz w tym roku wydłużyła okres deklarowanej stabilizacji stóp, tym razem o pół roku. Jeszcze w styczniu decydenci z EBC dopuszczali możliwość ich podwyżki jesienią.

Na rynkach finansowych ten komunikat został odebrany jako raczej jastrzębi. Część inwestorów oczekiwała – czego wyrazem były notowania kontraktów terminowych na stopy procentowe – że EBC wkrótce zdecyduje się na ich obniżkę. W świetle czwartkowego komunikatu ten scenariusz wydaje się mało prawdopodobny, choć prezes EBC Mario Draghi na konferencji prasowej przyznał, że część członków Rady Prezesów rozważa taką możliwość, a nawet bierze pod uwagę wznowienie ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE). Zapewnił też, że frankfurcka instytucja jest gotowa do podjęcia takich działań w razie potrzeby, ale zaznaczył, że takiej potrzeby obecnie nie ma.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację