Niemcy: stabilizacja koniunktury trwała krótko

Produkcja przemysłowa w Niemczech zmalała w kwietniu o 1,8 proc. rok do roku, po zniżce o 0,9 proc. w marcu. Był to już siódmy spadek tego wskaźnika w ciągu dziewięciu miesięcy.

Publikacja: 07.06.2019 10:04

Niemcy: stabilizacja koniunktury trwała krótko

Foto: AFP

Koniec I kwartału był dla niemieckiego przemysłu obiecujący. W lutym produkcja wzrosła o 0,2 proc. rok do roku, a marcowa zniżka była niewielka na tle poprzednich miesięcy.

- Kwietniowe dane są kolejnym dowodem na to, że Niemcy nie uporały się z problemami, z którymi borykają się od niemal roku. Sugerują też, że tamtejsza gospodarka ostro zwolniła w II kwartale – napisał w komentarzu do piątkowych danych Andrew Kenningham, główny ekonomista ds. Europy w Capital Economics.

Ekonomiści przeciętnie szacowali, że produkcja nad Renem zmalała w kwietniu tylko o 0,4 proc. rok do roku.

W porównaniu do marca, produkcja spadła o 1,9 proc., po dwóch z rzędu miesiącach zwyżek. Odczyt byłby jeszcze gorszy, gdyby nie lekki wzrost produkcji budowlanej, którą niemiecki urząd statystyczny zalicza do produkcji przemysłowej. To oznacza, że w samym przetwórstwie przemysłowym koniunktura jest wciąż bardzo słaba.

Pomimo silnych powiązań gospodarczych pomiędzy Polską a Niemcami, zapaść w niemieckim przemyśle w niewielkim stopniu uderzyła jak dotąd w polskie firmy przemysłowe. Produkcja przemysłowa nad Wisłą rośnie w tym roku nawet szybciej, niż średnio w minionych dwóch latach, które były dla tego sektora bardzo udane. Ekonomiści tłumaczą to m.in. tym, że polskie przedsiębiorstwa realizują wciąż zaległe kontrakty, a do tego korzystają na silnym popycie wewnętrznym oraz dywersyfikacji kierunków eksportu.

W I kwartale br. gospodarka Niemiec urosła o 0,4 proc. (0,7 proc. rok do roku) po stagnacji w IV kwartale ub.r. i spadku PKB w III kwartale. Bieżący kwartał okaże się prawdopodobnie wyraźnie słabszy.

Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację