Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.12.2019 05:53 Publikacja: 05.12.2019 05:53
Foto: Bloomberg
EasyJet wrócił do FTSE 100 w wyniku dokonywanej co kwartał reorganizacji składu tego wskaźnika. Tani przewoźnik odzyskał członkostwo w głównym indeksie City sześć miesięcy po wyrzuceniu z niego.
Spółka wróciła do indeksu, mimo że bieżący rok pełen był trudnych wyzwań, takich jak rosnące ceny paliw czy gospodarcza niepewność wokół brexitu. Ale kurs akcji przewoźnika w ostatnich miesiącach wywindowała rosnąca liczba pasażerów, rozszerzenie floty samolotów i ostre działania oszczędnościowe. Kurs akcji EasyJet na wtorkowym zamknięciu sesji na londyńskiej giełdzie wyniósł 13,07 funta, o 18 proc. więcej niż na początku roku. To wystarczyło do zapewnienia powrotu do FTSE 100. Nie bez znaczenia dla poprawy kondycji spółki były też kłopoty jej rywali – bankructwo Thomas Cook Airlines i strajki w Ryanair i British Airways. JB
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas