Z raportu opracowanego przez firmę Abernathy MacGregor, zajmującej się strategiczną komunikacją, wynika, że informacje o 42 proc. transakcji wartych co najmniej 5 mld USD wyciekły przed ich oficjalnym ogłoszeniem. – Takich przypadków byłoby nawet więcej, gdyby wziąć pod uwagę te transakcje, o których publicznie spekulowano, ale w końcu do nich nie doszło. Dużych transakcji wycieka dużo – konkluduje Abernathy MacGregor.

Raport – marketingowy dokument zatytułowany „Jak transakcje wyciekają" – analizuje 189 przejęć z lat 2015– 2018, w których przynajmniej jedna strona miała siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Wiadomości o przygotowywanych fuzjach wyciekały średnio 11 dni przed ich oficjalnych ogłoszeniem.

Takie duże transakcje wywołują duże zainteresowanie mediów, bez względu na to, czy był przeciek czy nie. Ogłoszenie przejęcia powodowało olbrzymi wzrost zainteresowania mediów – o 552 proc. spółkami przejmowanymi i o 292 proc. kupującymi. Było tak nawet w przypadku Amazona, który i tak jest często opisywany. W czerwcu 2017 r., kiedy zgodził się kupić za 13,7 mld USD Whole Foods Market, było o nim ponad 9 tys. artykułów, o 44 proc. więcej niż w maju. JB