Wskaźnik PMI. Gdzie to ożywienie?

Niemiecki przemysł nadal tkwi w głębokiej zapaści. Całą tamtejszą gospodarkę przed recesją broni wciąż sektor usług, ale wyczekiwanych oznak ożywienia nad Renem nie widać.

Aktualizacja: 16.12.2019 10:49 Publikacja: 16.12.2019 10:09

Wskaźnik PMI. Gdzie to ożywienie?

Foto: Adobestock

Wskaźnik PMI, który mierzy tempo rozwoju gospodarki na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw, w Niemczech utrzymał się w grudniu na niezmienionym wobec listopada poziomie 49,4 pkt – obliczyła wstępnie firma IHS Markit. Ekonomiści spodziewali się przeciętnie zwyżki PMI do 49,9 pkt.

Grudzień był już czwartym miesiącem z rzędu, gdy zbiorczy PMI utrzymał się poniżej 50 pkt, co teoretycznie oznacza, że gospodarka się kurczy w ujęciu miesiąc do miesiąca. W praktyce największej gospodarce Europy jak dotąd udaje się recesji unikać, ale o włos. W III kwartale PKB Niemiec zwiększył się o 0,1 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, po spadku o 0,2 proc. w II kwartale. Ekonomiści zwyczajowo definiują recesję jako dwa z rzędu spadki tego wskaźnika.

Źródłem słabości Niemiec jest przemysł przetwórczy. W tym sektorze PMI w grudniu zmalał do 43,4 pkt z 44,1 pkt w listopadzie. Wskaźnik ten utrzymuje się wprawdzie powyżej poziomu z września, gdy znalazł się najniżej od dekady, ale wciąż jest wyraźnie poniżej 50 pkt.

Lepsze wiadomości napływają z sektora usług, gdzie PMI w grudniu wzrósł do 52 pkt z 51,7 pkt w listopadzie. Jak dotąd obawy, że recesja w przemyśle za pośrednictwem rynku pracy rozleje się na inne sektory, okazują się nieuzasadnione.

Niemcy nadają to koniunkturze w całej strefie euro, gdzie zbiorczy PMI również utrzymał się na niezmienionym w stosunku do listopada poziomie 50,6 pkt. Była to wypadkowa spadku PMI w przemyśle do 45,9 pkt z 46,9 pkt w listopadzie oraz wzrostu PMI w usługach do 52,4 pkt z 51,9 pkt miesiąc wcześniej.

„Wstępny odczyt zbiorczego PMI dla strefy euro jest zgodny z wzrostem PKB w tempie 0,1 proc. kwartał do kwartału” – ocenił w komentarzu Andrew Kenningham, ekonomista z firmy analitycznej Capital Economics. W III kwartale PKB strefy euro zwiększył się o 0,2 proc., tak samo jak w poprzednich trzech miesiącach.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?