Kopia - Możemy gonić szybciej, jeśli się postaramy

Polska gospodarka może w najbliższej dekadzie rozwijać się w tempie 4 proc. rocznie, o ile rząd zdobędzie się na kilka ważnych reform.

Publikacja: 17.07.2022 21:00

Kopia - Możemy gonić szybciej, jeśli się postaramy

Foto: Bloomberg

W następstwie pandemii Covid-19, wojny w Ukrainie, ale też starzenia się ludności i systematycznego nadrabiania zaległości rozwojowych wobec zachodniej Europy tempo wzrostu produktu potencjalnego Polski zmalało. W najbliższej dekadzie wyniesie 2,8 proc. rocznie, w porównaniu z 3,3 proc. w latach 2010–2019, czyli w okresie od zakończenia globalnego kryzysu finansowego do wybuchu pandemii – wyliczają ekonomiści Banku Światowego.

Tempo wzrostu produktu potencjalnego to swego rodzaju limit prędkości dla gospodarki. Faktyczny PKB Polski mógłby oczywiście rosnąć szybciej, na przykład za sprawą ekspansywnej polityki fiskalnej, ale ceną za to byłaby prawdopodobnie wysoka inflacja i nierównowaga w bilansie płatniczym. Tymczasem wzrost PKB o 2,8 proc. rocznie oznaczałby, że pod względem dochodu per capita (z uwzględnieniem różnic w sile nabywczej) Polska dorównałaby do unijnej średniej o trzy lata później niż Bank Światowy przewidywał na początku 2020 r. Wtedy wydawało się, że proces ten zajmie 15 lat. – Moim zdaniem Bank Światowy zbyt optymistycznie ocenia potencjał rozwojowy Polski. Ja oceniałem go podobnie jeszcze przed pandemią – mówi „Parkietowi” prof. Jan Hagemejer z Uniwersytetu Warszawskiego, wiceprezes think tanku CASE. Także inne ośrodki analityczne gorzej oceniają potencjał polskiej gospodarki. Przykładowo, Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje go na około 2,5 proc.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe