Produkcja zawiodła oczekiwania

Wartość produkcji przemysłowej w grudniu nieco rozczarowała analityków, ale nie zmieniają swoich przewidywań, że wzrost gospodarczy w czwartym kwartale może wynieść do 3 proc., a w całym 2009 roku: 1,5 - 1,7 proc.

Publikacja: 21.01.2010 17:00

- Dane o produkcji przemysłowej pokazują dobra tendencję, dodatnia dynamika jest coraz bardziej wyraźna - uważa Bohdan Wyżnikiewicz, z Instytutu badań nad Gospodarką Rynkową - W całym czwartym kwartale jej wartości są zbliżone do tego ile produkowaliśmy w 2007 roku, a wtedy PKB w całym roku wynosiło 6,8 proc.

Teraz, zdaniem ekonomisty, wzrost gospodarczy w czwartym kwartale 2009 wyniesie mniej niż 3 proc. , a w całym zeszłym roku 1,7. Ale przyznaje, że niewiadomą jest wciąż wartość usług.

W grudniu wartość produkcji przemysłowej była o 7,4 proc wyższa niż rok temu, a po uwzględnieniu czynników sezonowych o wyższa o 6, 2 proc. Takie wstępne dane podał GUS. Analitycy spodziewali się większego, bo 11 proc. wzrostu. Teraz część z nich przyznaje, że być może w szacunkach nie uwzględnili tego, iż w grudniu wiele firm dawało swoim pracownikom urlopy około świąteczne.

- Kalendarz zachęcał do wzięcia urlopu w okresie między Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem - tłumaczy Piotr Bujak, ekonomista Bank Zachodni WBK. Ekonomiści z tego banku nadal utrzymują prognozę, że w IV kwartale PKB wyniesie 3 proc. - Większość danych z trzech ostatnich miesięcy pokazuje na powolne ożywienie - dodaje Bujak.

Także Piotr Kalisz, główny ekonomista Banku Handlowego w Warszawie dodaje: - Dane są wyraźnie niższe od oczekiwań. Choć listopadowe dane zaskoczyły nas pozytywnie, teraz pojawiła się niespodzianka w drugą stronę. Sama struktura produkcji przemysłu nie zmieniła się, jednak całościowo rośnie trochę wolniej. - przyznaje, że spadki wartości miesięcznej wynikają z liczby dni roboczych. jego zdaniem PKB w IV kwartale będzie się mieściło w przedziale 2,6 - 3, 0 proc. A w całym 2009 roku 1,5 - 1,6 proc.

Maria Drozdowicz - Bieć, prof. SGH zwraca uwagę: - Coraz trudniej jest oszacować "efekt świąt" dotyczący produkcji, bo sezon zakupowy zaczyna się coraz wcześniej, a to oznacza, że firmy coraz częściej zaczynają "świąteczną produkcję". najważniejsze, że w drugiej połowie roku mamy wyraźne odbicie w górę produkcji. - ekonomistka zwraca uwagę na porównania wartości produkcji w ciągu kilku lat, a nie w stosunku rocznym.

W stosunku do grudnia 2008 wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 27,9 proc, motoryzacji – o 26,0 proc, papieru i wyrobów z papieru – o 21,7 proc, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 18,1 proc, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 17,5 proc. Spadki największe były w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 11,8 proc. oraz maszyn i urządzeń – o 4,3 proc.

GUS podał też, że w grudniu ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 2,1 procent rok do roku ( a w listopadzie 1,9 proc.). Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w 2009 r. wzrosły w stosunku poprzedniego roku o 3,4proc. Najbardziej — o 15,9% — w branży wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Ceny w górnictwie i wydobywaniu podniesiono o 13,0 proc. zaś w przetwórstwie przemysłowym o 0,9 proc.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe