Aleksandra Fandrejewska

Aleksandra Fandrejewska

Aleksandra Fandrejewska – Tomczyk, Politolog, absolwentka UAM w Poznaniu w 1988 r. Reporterka w Polityce (1988 -1990), najdłużej związana z Rzeczpospolitą (od 1990 r. z przerwami do teraz). Kiedyś sprawozdawczyni sejmowa. Od 25 lat opisuje tematykę społeczną i ekonomiczną: makroekonomię, przedsiębiorczość, finanse publiczne, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, rynek pracy. Autorka i współautorka kilku książek (między innymi „Reforma systemu bankowego w latach 1987 – 2004 we wspomnieniach jej twórców” - z Piotrem Aleksandrowiczem, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego 2016 r.) Laureatka nagrody głównej w konkursie NBP im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych (wspólnie z Pawłem Jabłońskim) w 2015 r. "za wysoki poziom dziennikarstwa ekonomicznego i za wierność prawdziwemu dziennikarstwu gospodarczemu, w którym twarde dane, rachunek ekonomiczny i liczby są ważniejsze niż polityczne wizje, nierealne plany czy przejściowe intelektualne mody".

Ceny dalej rosną. Lokomotywami podwyżek są cukier i energia cieplna

Usługi opieki społecznej drożeją szybciej niż zdrowotne. Zatrzymały się ceny benzyny i sprzętu IT, za to energii cieplnej wzrosły najbardziej w zeszłym roku.

Finanse publiczne w kryzysie. Przedstawiono program ich naprawy

Wszystkie wydatki publiczne realizowane dotąd przez fundusze Banku Gospodarstwa Krajowego powinny być włączone do budżetu państwa. Należy tez powołać Fundusz Restrukturyzacji Zadłużenia BGK i PFR, który będzie obsługiwał ten dług aż do zapadalności. To dwie z 25 rekomendacji naprawy finansów publicznych, które znalazły się z opracowaniu (policy paper) „Stabilny i przejrzysty budżet pod kontrolą obywateli. Plan naprawy finansów publicznych” Sławomira Dudka i Ludwika Koteckiego.

Do zmiany pracy zachęca wyższa pensja

Co jedenasty pracownik aktywnie szuka pracy, a co piąty zmienił ją w ciągu ostatniego pół roku. Najczęstszą przyczyną były wyższe płace i chęć rozwoju.

Rozsądek i mądre prawo – odpowiedź na postępującą cyfryzację

Umiejętne korzystanie z technologii i rozwiązania prawne powinny wzmocnić bezpieczeństwo cyfryzacji.

Co jedenasta firma w Polsce ma przeterminowane długi

W czterech województwach jest to jeszcze częstsze zjawisko: to śląskie, kujawsko-pomorskie, dolnośląskie i mazowieckie.

Pracodawcy: potrzebne regionalne stawki płacy minimalnej

Płaca minimalna powinna być powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem w regionie, a nie taka sama w całym kraju. Wynagrodzenia w sektorze publicznym powinny być zaś podobne do tych w prywatnych firmach - proponuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Młodzi nie spieszą się z oszczędzaniem na starość

Dla większości młodych ludzi temat emerytalny jest ważny, ale mało pilny. Uważają go także za trudny i nudny. Oszczędza na emeryturę 31 proc. młodych dorosłych do 30 lat – wynika z badania dla izby skupiającej OFE.

Długi Polaków. Średnio cztery pensje na spłatę zaległości

Kwota niezapłaconych w terminie rat kredytów, pożyczek i rachunków sięga w Polsce 45,4 mld zł.

5 alternatywnych scenariuszy rozwoju TFI i gospodarki. Jaki najlepszy i najgorszy?

Rozwój TFI zależeć będzie od materializacji lub ustąpienia niepewności. W pesymistycznym scenariuszu ich udział w rynku może się zmniejszyć o połowę. W optymistycznym: wzrosnąć kilka razy.

Forum Funduszy: Równowaga między wolnością wyboru a ochroną

W czasie, w którym otoczenie staje się coraz bardziej rozedrgane, rynki finansowe szukają metod, by same wpłynęły na poprawę stabilności swojej działalności. Rozpoczęła się 17 edycja konferencji Forum Funduszu „Klient w roli głównej”