Szansa na 3-procentowy wzrost PKB w IV kwartale

Po bardzo dobrym listopadzie dane o produkcji przemysłu w grudniu okazały się rozczarowaniem. Niektórzy wciąż jednak uważają, że w końcówce roku wzrost PKB sięgnął 3 proc., a w całym 2009 r. wyniósł 1,7 procent

Publikacja: 22.01.2010 07:56

Szansa na 3-procentowy wzrost PKB w IV kwartale

Foto: GG Parkiet

Produkcja w grudniu była nieco słabsza niż w listopadzie, jednak cały czwarty kwartał będzie miał najwyższy wzrost PKB w zeszłym roku. Ekonomiści szacują, że wzrost gospodarczy w ostatnich trzech miesiącach będzie nieco niższy niż 3 proc. Nie zmieniają swoich prognoz na temat wzrostu za cały rok. Może to być od 1,5 do 1, 7 proc.

[srodtytul]Powrót do 2007 roku[/srodtytul]

– Dane o produkcji przemysłowej wskazują dobrą tendencję, dodatnia dynamika jest coraz bardziej wyraźna – uważa Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu badań nad Gospodarką Rynkową. – W całym czwartym kwartale jej wartości są zbliżone do tego, ile produkowaliśmy w 2007 roku, a wtedy wzrost PKB w całym roku wyniósł 6,8 proc.

Zdaniem ekonomisty wzrost gospodarczy w czwartym kwartale 2009 r. wyniesie mniej niż 3 proc., a w całym zeszłym roku 1,7. Ale przyznaje on, że niewiadomą jest wciąż wartość usług.

Bardziej optymistyczny jest rząd. – Wstępne obliczenia na podstawie danych z różnych ośrodków wskazują, że w całym 2009 roku wzrost PKB wyniósł 1,7 proc., a w czwartym kwartale około 3 proc. – powiedziała, cytowana przez Reutera, „chcąca zachować anonimowość osoba zbliżona do rządu”.

W grudniu wartość produkcji przemysłowej była o 7,4 proc. wyższa niż rok temu, a po uwzględnieniu czynników sezonowych wyższa o 6, 2 proc. Takie wstępne dane podał GUS.

[srodtytul]Efekt świąt?[/srodtytul]

Analitycy spodziewali się większego, bo blisko 12-proc. wzrostu. Teraz część z nich przyznaje, że być może w szacunkach nie uwzględnili tego, iż w grudniu wiele firm dawało swoim pracownikom urlopy okołoświąteczne.

– Kalendarz zachęcał do wzięcia urlopu między Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem – przyznaje Piotr Bujak, ekonomista Banku Zachodniego WBK. Specjaliści z tego banku nadal utrzymują prognozę, że w IV kwartale PKB wyniesie 3 proc. – Większość danych z trzech ostatnich miesięcy wskazuje na powolne ożywienie – dodaje Bujak.

Piotr Kalisz, główny ekonomista Banku Handlowego, dodaje: – Dynamika jest wyraźnie niższa, niż oczekiwano. Listopadowe dane zaskoczyły nas pozytywnie, teraz pojawiła się niespodzianka na odwrót. Sama struktura produkcji przemysłu nie zmieniła się, jednak wzrost jest nieco mniejszy.

Kalisz zwraca uwagę, że spadki wartości miesięcznej wynikają z różnicy liczby dni roboczych w obu miesiącach. Jego zdaniem wzrost PKB w IV kwartale będzie się mieścił w przedziale 2,6–3,0 proc. A całoroczny wynik to 1,5–1,6 proc.

Święta w przemyśle mają również inny wymiar. Ponieważ jest to okres wzmożonych zakupów, dla części branż oznacza to zwiększoną produkcję. –„Efekt świąt” dotyczący produkcji jest trudniej szacować, bo sezon zakupowy zaczyna się coraz wcześniej, a to oznacza, że firmy częściej zaczynają „świąteczną produkcję”. Najważniejsze, że w drugiej połowie roku mamy wyraźne odbicie w górę produkcji – cieszy się Maria Drozdowicz-Bieć, prof. Szkoły Głównej Handlowej. Ekonomistka zwraca uwagę na porównania wartości produkcji w ciągu kilku lat, a nie w stosunku rocznym.

[srodtytul]Wzrost cen[/srodtytul]

GUS podał też, że w grudniu ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 2,1 proc. rok do roku (a w listopadzie 1,9 proc.). W całym zeszłym roku były wyższe o 3,4 proc. niż rok wcześniej.Najbardziej – o 15,9 proc. – ceny podniosły się w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. W górnictwie ceny podniesiono o 13,0 proc., a w przetwórstwie przemysłowym o 0,9 proc.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe