W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 24 (w grudniu plus 30). Poprawę koniunktury odnotowuje 31% badanych firm, a jej pogorszenie - 7% (w grudniu odpowiednio 36% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał GUS.
"Na takie kształtowanie się koniunktury wpływają mniej korzystne niż przed miesiącem oceny bieżącego i prognozowanego popytu oraz przyszłej sprzedaży. Aktualna sprzedaż usług może rosnąć nieco szybciej niż to zgłaszano w grudniu ubiegłego roku. W konsekwencji utrzymuje się korzystna bieżąca sytuacja finansowa. Prognozy zgłaszane przez dyrektorów firm w tym zakresie są optymistyczne, choć ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem" - głosi komunikat.
W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 16 (w grudniu plus 13). Poprawę koniunktury odnotowuje 24% badanych firm, a jej pogorszenie - 8% (w grudniu odpowiednio 22% i 9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Na takie ukształtowanie się wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury wpływają lepsze oceny bieżącej i przewidywanej sprzedaży oraz przyszłego popytu, przy niewielkim zmniejszeniu aktualnego popytu. Dyrektorzy jednostek korzystnie oceniają swoją bieżącą i przyszłą sytuację finansową. Sygnalizowany jest szybszy niż przed miesiącem spadek zarówno bieżących jak i przewidywanych cen" - czytamy dalej w komunikacie.
W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 12 (w grudniu minus 8). Poprawę koniunktury odnotowuje 11% badanych firm, a jej pogorszenie - 23% (w grudniu odpowiednio 12% i 20%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.