Raport KPMG potwierdza wcześniejszą tezę, że Polska jest dla funduszy PE najważniejszym rynkiem w regionie. Przypada na nas ponad połowa inwestycji, przy 35-proc. udziale w PKB regionu i 31-proc. w liczbie ludności. Niemal 70 proc. funduszy  spodziewa się, że w najbliższym czasie zwiększy się liczba atrakcyjnych celów przejęć. Z kolei ponad 70 proc. twierdzi, że  nie ma żadnych problemów z pozyskiwaniem finansowania dłużnego. W portfelach funduszy aktualnie najwięcej jest spółek z sektora technologii informacyjnych, mediów i komunikacji oraz produkcji przemysłowej – podaje KPMG.

- Najbardziej aktywnymi kupującymi są fundusze PE obecne w Polsce w środkowym segmencie rynku (transakcje o wartości od 20 mln do 75 mln euro). Wynika to głównie z faktu, że 27 lat po upadku komunizmu mamy do czynienia ze zmianą pokoleniową wśród właścicieli średnich polskich przedsiębiorstw. I z decyzjami nowych właścicieli, którzy odziedziczyli przedsiębiorstwa i postanowili odzyskać środki finansowe. Większość transakcji dotyczy sektorów nieregulowanych, które są w mniejszym stopniu zależne od zmian politycznych, regulacyjnych i podatkowych - mówi Adam Zohry, regionalny koordynator doradztwa finansowego na Europę Środkowo-Wschodnią w grupie Mazars.

Z kolei Tomasz Ciećwierz, senior associate w kancelarii Allen & Overy, A. Pędzich podkreśla, że fundusze nie mają większych problemów z dostępem do finansowania, inwestorzy coraz chętniej dają zielone światło dla nowych akwizycji, a polski rynek jednocześnie oferuje coraz więcej, coraz ciekawszych celów inwestycyjnych, zapewniając przy tym w dalszym ciągu atrakcyjne stopy zwrotu (w porównaniu np. z rynkami zachodnioeuropejskimi).

- Wszystko to składa się na zwiększoną aktywność funduszy inwestycyjnych, zarówno tych już obecnych w Polsce jak i tych planujących debiut na naszym rynku, w tym tych z najdalszych zakątków świata. Ciekawym przykładem dosłownie z ostatnich dni jest sprzedaż przez Innovę spółki Marmite na rzecz amerykańskiego funduszu Cranemere, dla którego jest to w ogóle pierwsza inwestycja w Europie – mówi. Dodaje, że niedawno również pierwszą akwizycją na polskim rynku mógł się pochwalić południowoafrykański fundusz Coast-2-Coast. Jednocześnie w ostatnich latach widzimy coraz więcej transakcji o dużej wartości, takich jak niedawna inwestycja Bridgepointa w Smyka czy nieco wcześniejsze nabycie Emitela przez Alindę.