TFI wychodzą na finansową prostą

Zyski wypracowywane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych przestały spadać, a nawet wróciły do poziomów bliskich rekordów.

Publikacja: 28.02.2024 06:00

TFI wychodzą na finansową prostą

Foto: AdobeStock

Rok 2023 dla branży TFI był jak powiew bryzy. Fundusze dłużne, stanowiące największą część rynku, po trudnych latach zaczęły w końcu zarabiać, i to mocno. Wraz z nimi zyskiwały także bardziej ryzykowne produkty, choć zainteresowanie nimi było raczej sporadyczne. Z poprawą notowań większości produktów oferowanych przez TFI przyszło też zaufanie klientów, którzy nie szczędzili gotówki na jednostki funduszy, choć głównie dłużnych. Aktywa TFI rosły niemal przez cały rok, a to oczywiście poprawiło kondycję finansową powierników.

Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, łącznie TFI zarobiły w 2023 r. 801 mln zł w porównaniu z 466 mln zł w roku 2022. Zysk za 2023 r. był też nieznacznie wyższy niż to, co TFI wypracowały w 2021 r. W samym IV kwartale 2023 r. towarzystwa wypracowały blisko 381 mln zł.

Skąd wziął się wyższy zysk TFI w ubiegłym roku? Z danych KNF wynika, że wyraźnie wzrosły ogólne przychody. O ile w 2022 r. sięgnęły one 3 mld zł, o tyle rok później było to 3,68 mld zł. Przychody rosły dzięki wyższym aktywom pod zarządzaniem, które wyniosły na koniec zeszłego roku 427,8 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 365,66 mld zł. Do tego doszły wyższe wpływy z zarządzania funduszami – w 2022 r. było to 2,8 mld zł, a rok później już 3,4 mld zł.

Aktywa TFI na koniec 2023 r. składały się z 360,8 mld zł aktywów zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych (wobec 307,5 mld zł rok wcześniej) oraz 67 mld zł w zarządzanych portfelach (wobec 58,2 mld zł rok wcześniej).

Czytaj więcej

Czy wypada mieć więcej niż jeden fundusz w danej grupie

Wysokich zysków TFI w ostatnim kwartale zeszłego roku spodziewali się analitycy BM Pekao, którzy niedawno opublikowali raporty dotyczące giełdowych Quercusa TFI oraz Skarbca Holdingu. Jak wówczas podano, udany pod względem wyniku netto ma być także 2024 r. Przypomnijmy, że w ostatnich latach najlepszym rokiem w branży był 2019, kiedy suma zysków sięgnęła 943 mln zł.

Jak na razie sytuacja sprzyja towarzystwom – wiele indeksów akcji, w tym krajowy WIG, wspięło się na nowe rekordy, z kolei fundusze dłużne masowo przyciągają świeżą gotówkę. W pierwszym miesiącu tego roku łączne wpłaty do TFI sięgnęły 4,18 mld zł, z czego 3,86 mld zł trafiło do produktów detalicznych.

– Rok 2024 przywitaliśmy kolejnymi pozytywnymi danymi na rynku funduszy inwestycyjnych. Wartość aktywów w zarządzaniu wzrosła o ponad 5 mld zł i przekroczyła poziom 325 mld zł, co jest dotychczasowym rekordem – komentowała Małgorzata Rusewicz, prezes IZFiA. – Klienci coraz chętniej inwestują swoje oszczędności w fundusze obligacji – dodała.paan

Fundusze inwestycyjne
Bardzo blisko przesilenia na rynku obligacji skarbowych
Fundusze inwestycyjne
Zryw kupujących złoto nie potrwał długo
Fundusze inwestycyjne
Fundusze na dużych zakupach
Fundusze inwestycyjne
Debiut funduszu nieruchomości
Fundusze inwestycyjne
Fundusz globalnych nieruchomości od dziś na GPW
Fundusze inwestycyjne
Była moda na zagranicę, będzie moda na Polskę