Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.04.2025 08:39 Publikacja: 02.09.2024 06:00
Produkcja energii z biogazu na wsi poza transportem ma także sens ze względu na nowe opłaty emisyjne CO2, tzw. system ETS 2, które dotkną również gospodarstw rolniczych. Będą one musiały płacić za emisję CO2, jeśli się nie zdekarbonizują, a produkty rolnicze będą obłożone opłatami od śladu węglowego. Fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER
Foto: Wojciech Strozyk/REPORTER
Biogazownie funkcjonują na polskim rynku na zasadach komercyjnych od wielu lat, kiedyś wyłącznie jako biogazownie zlokalizowane na oczyszczalniach ścieków lub składowiskach odpadów komunalnych, a od 2005 r. również jako biogazownie rolnicze. W tych instalacjach z biogazu wytwarzana jest energia elektryczna oraz ciepło, które w przeważającej ilości przypadków sprzedawane są odbiorcom końcowym. Z dostępnych danych wynika, że potencjał wdrożeniowy biometanu w Polsce pozwala na pozyskanie ponad 5 mld m sześc. biometanu na rok, co stanowi około 30 proc. rocznego, krajowego zużycia gazu ziemnego. To jednak ostrożne szacunki, bo te ostatnie (szacunki firm zagranicznych) wskazują na potencjał 5–8, a nawet 10 mld m sześc. Polska dysponuje piątym co do wielkości potencjałem biomasy do produkcji biogazu wśród państw członkowskich UE. Sama liczba biogazowni w Polsce wzrosła z 346 w 2022 r. do 388 na koniec 2023 r. Chrapkę mają duże koncerny energetyczne. Duży potencjał mogą mieć także małe, lokalne biogazownie rolnicze poniżej 0,5 MW. Te potrzebują jednak wsparcia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rząd planuje wykorzystać dyskusje o zmianach w zabezpieczeniach w handlu energią, aby obniżyć ceny prądu. Środkiem do tego celu może być powrót do obliga giełdowego. Nie wszyscy są zadowoleni.
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej. Kontynuujemy budowę elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Porozumienie ma być teraz bardziej korzystne dla Polski.
Z końcem marca wygasa umowa na zaprojektowanie elektrowni jądrowej, podpisana jesienią 2023 r. Partnerzy z Polski i USA finalizują rozmowy, ale żeby projekt mógł być kontynuowany, konieczna będzie umowa pomostowa. Tej jednak póki co jeszcze nie ma.
Polenergia razem z Allegro Business oferuje klientom platformy sprzedażowej możliwość skorzystania z energii pochodzącej całkowicie z odnawialnych źródeł. Uczestnicy programu „Allegro + Zielona Energia” mogą otrzymać ponadto zwrot części wartości zapłaconych faktur na swoje konto.
PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała dwie umowy pożyczek z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na łączną kwotę ponad 12 mld złotych. Środki te pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Środki trafią na rozbudowę i modernizację sieci. Wcześniej podobne umowy podpisały Tauron oraz Energa (Grupa Orlen).
Francuski rząd zaproponował złagodzenie wpływu flagowego instrumentu polityki klimatycznej jakim jest system handlu uprawnieniami do emisji Co2 – EU ETS. Francja zaproponowała wprowadzenie tzw. korytarza cenowego, który może złagodzić wzrosty cen. O tę zmianę od kilku miesięcy zabiegało polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Z początkiem kwietnia Marlena Janota przejęła kierowanie Pekao TFI. Z kolei do zarządu PKO TFI dołączyła Renata Wanat-Szelenbaum.
W tym roku największa spółka górnicza ma otrzymać 5,6 mld zł pomocy publicznej. Mimo straty w ub.r. firma wypłaci jednorazowe świadczenia.
Czy koniunktura słabsza, czy mocniejsza, deweloper notował stabilną sprzedaż mieszkań. Najlepsza w historii oferta ma być fundamentem wzrostu sprzedaży w 2025 r. Dla klientów deweloperów będzie to wyjątkowy rok.
Spółka twierdzi, że jest bliżej wyjścia z giełdy. Analiza zeszłorocznego stanowiska KNF pozwala jednak stwierdzić, że piłka jest wciąż w grze.
Akcje spółki taniały mimo niewielkiego wzrostu zysków i rentowności notowanych w ubiegłym roku. W tym roku zarząd liczy się z kontynuacją negatywnych trendów. Jednocześnie skupia się na realizacji kluczowych celów strategicznych.
W ostatnich latach Allegro koncentrowało się na poprawie kondycji finansowej grupy. Teraz zapowiada otworzenie kolejnego rozdziału i przyspieszenia wzrostu. Będzie za to odpowiedzialny Marcin Kuśmierz, który zastąpi na stanowisku Roya Perticucciego.
Rząd planuje wykorzystać dyskusje o zmianach w zabezpieczeniach w handlu energią, aby obniżyć ceny prądu. Środkiem do tego celu może być powrót do obliga giełdowego. Nie wszyscy są zadowoleni.
Na GPW wrócił optymizm. Indeksy przez cały dzień wyraźnie zyskiwały na wartości. Ciekawe informacje napłynęły z Orlenu, XTB czy też Allegro. Co działo się na rynku?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas