Bartłomiej Sawicki

Przepis na sukces Enei na wytwarzaniu energii

Sektor wytwarzania pozwolił Enei na osiągnięcie dobrych wyników jako grupa. Firma dokonała bowiem manewru na cenach energii.

PGE notuje słabsze wyniki rok do roku. Znamy przyczynę

Polska Grupa Energetyczna opublikowała wyniki finansowe i operacyjne za I kwartał 2024 r. Wynik EBITDA powtarzalna wyniósł 2,5 mld zł, a zysk netto 893 mln zł. Spółka podkreśla, że wyniki są efektem ciążącej spółce aktywom węglowym.

Nowe taryfy na prąd mogą zachwiać giełdowym optymizmem

W ciągu ostatniego miesiącach ceny akcji spółek energetycznych wzrosły o 20 - 30 proc. Optymizm wrócił na rynek po rozpoczęciu prac nad „pełnym” wydzieleniem aktywów węglowych. W tle jednak czai się nowe zagrożenie.

Tauron i Eneę dzielą wyniki, łączą obawy o taryfy

Drugi i trzeci co do wielkości koncern energetyczny w kraju podały wyniki za I kw. 2024 r. Obie spółki są w odmiennych nastrojach.

ML System wreszcie na plusie. Spółka zapowiada przegląd opcji rozwoju

Jeden z największych w kraju producentów komponentów fotowoltaicznych wreszcie jest na plusie. Zysk netto wyniósł 5,9 mln zł wobec straty netto 2,3 mln zł w porównywalnym okresie poprzedniego roku. To jednak efekt zdarzenia jednorazowego i grupa ogłosiła rozpoczęcie przeglądu opcji strategicznych mającego na celu weryfikację i aktualizację strategii rozwoju na najbliższe lata.

Orlen może zrezygnować z prasy i usług kurierskich. Odwrotu od fuzji nie będzie

Nowy zarząd Orlenu prowadzi audyty i przeglądy w blisko 10 sprawach lub projektach. Prezes Orlenu Irenusz Fąfara zapowiedział, że wszystkie projekty będą lub już są objęte weryfikacją. Wymienił, które projekty będą podlegać weryfikacji pod względem harmonogramu, kosztów. Orlen nie wyklucza, że część projektów trzeba jeszcze raz przemyśleć. Najwięcej pytań i wątpliwości budzi rozwój małego atomu i petrochemii.

Weryfikacja harmonogramu i budżetu. Nowy prezes Orlenu wytycza priorytety

Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu zapowiedział weryfikacje kosztów i harmonogramu projektów rozwojowych koncernu. Prezes wymienił mały atom, a zwłaszcza projekt rozwoju petrochemii. – Ten projekt nie może być rozwijany tak jak dotychczas – powiedział.

Wiatr przywiewa wyższy zysk netto Polenergii

Polenergia opublikowała raport finansowy za pierwszy kwartał 2024 roku. Spółka osiągnęła w tym czasie 236,3 mln zł skorygowanego zysku EBITDA. To wynik o 35 mln zł wyższy niż w analogicznym okresie 2023 r. Rosnące wyniki to efekt rozbudowywanych mocy w wietrze.

Wytwarzanie powiększa zysk Enei

Wytwarzanie energii elektrycznej pompuje wyniki poznańskiej spółki za I kw. 2024 r. Enea poprawia znacząco zysk netto, a elektrownie systemowe stanowią obecnie o sile, które poprawia wyniki spółki. W innych spółkach tę rolę zaczyna przejmować dystrybucja.

Tauron widzi ryzyka w dalszym mrożeniu cen energii

Tauron dostrzega realne ryzyko w utracie przychodów w efekcie nowej ustawy mrożącej ceny energii od 1 lipca. Częste redukcje pracy bloków węglowych, które muszą zrobić miejsce dla OZE pozbawiły spółkę blisko 20 proc. dochodów w I kw. 2024 r.