- Zapowiedź emisji akcji, jeśli nie jest powszechnie oczekiwana oraz wynika z napiętej sytuacji płynnościowej spółki, zwykle skutkuje negatywną reakcją kursu. Przy takich zapowiedziach pojawiają się przypuszczenia, że kondycja finansowa spółki jest gorsza niż powszechnie sądzono – komentuje Piotr Zybała, analityk DM mBanku. Dodaje, że podniesienie kapitału z pewnością ułatwi zarządowi GTC negocjacje w sprawie sprzedaży Galerii Jurajskiej oraz późniejsze negocjacje dotyczące rolowania części obligacji, zapadających w kwietniu 2014 r.
- Emisja akcji jednocześnie zabezpieczy potrzeby kapitałowe GTC w przypadku, gdyby pozyskanie gotówki ze sprzedaży aktywów lub emisji długu okazało się zbyt kosztowne – mówi. W jego ocenie zachowanie kursu akcji w dłuższej perspektywie będzie zależało od perspektyw nowych inwestycji spółki, a te wyglądają coraz lepiej. - Po okresie bezczynności, GTC rozpoczyna nowe przedsięwzięcia, jak np. realizowany obecnie biurowiec Pascal w Krakowie. Emisja akcji, która jest odbierana negatywnie w obecnej chwili, powinna okazać się korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia strategicznych celów spółki – podkreśla analityk.
Zgodę na emisję nowych akcji ma wyrazić NWZA zwołane na 9 stycznia. W komunikacie zarząd wyjaśnia, że wpływy z emisji akcji zostaną wykorzystane w celu zmniejszenia poziomu zadłużenia spółki. - Podwyższenie kapitału zakładowego z pozbawieniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy (...) umożliwi spółce podjęcie niezwłocznych działań mających na celu wykorzystanie okresu koniunktury na rynku i przeprowadzenie podwyższenia kapitału zakładowego w stosunkowo krótkim terminie, wzmacniając kapitały własne spółki przy najbliższej nadarzającej się okazji – czytamy w komunikacie.
Kapitał zakładowy GTC dzieli się na 319,4 mln akcji. Teraz kurs akcji na GPW spada o prawie 5 proc. do 7,53 zł.