Historia Mondi Świecie to pasmo nieustannego dostosowywania biznesu do zmieniających się warunków gospodarczych. A że rynek papieru opakowaniowego, na którym działa spółka, w dużym stopniu uzależniony jest od koniunktury (zwłaszcza w sektorze dóbr szybkozbywalnych), nic dziwnego, że producent kilkakrotnie w ciągu ostatnich lat optymalizował koszty.
Konkurencyjność kosztowa
Nie inaczej jest teraz. Producent ze Świecia szykując się na nadchodzące spowolnienie, zapowiada cięcie wydatków. – W tym roku skoncentrujemy się w szczególności na zarządzaniu kosztami podstawowych surowców i na optymalizacji sprzedaży – zaznacza Maciej Kunda, prezes Mondi Świecie. W tym ostatnim zakresie producent położy nacisk na główne rynki zbytu, czyli kraje Unii Europejskiej, w tym Polskę.
Działania restrukturyzacyjne prowadzone od wielu lat są nakierowane na poprawę konkurencyjności kosztowej. – Ten cel udaje nam się osiągać nie tylko dzięki trafnym inwestycjom, lecz także działaniom optymalizującym pracę instalacji i skutkującym wydłużeniem efektywnego czasu pracy maszyn oraz dzięki zmniejszaniu strat produkcyjnych czy przyśpieszaniu pracy urządzeń – tłumaczy Kunda.
Ale nie obyło się też bez cięcia kosztów pracowniczych. W kwietniu 2009 r. załoga Mondi protestowała przeciw obniżaniu wynagrodzeń. Zatrudnieni twierdzili, że zarząd stara się zmniejszyć ich realne wynagrodzenia o 28 proc., próbując pozbawić ich świadczeń socjalnych i stosując wyższe niż w innych zakładach koncernu normy wydajności.
Lider efektywności
Ale rynek docenia rezultaty tej strategii. Konkurenci przyznają, że zakład producenta ze Świecia jest jednym z najbardziej efektywnych w całej?Europie. – Mondi jak wszyscy producenci papieru w Polsce musi poradzić sobie z rosnącymi z roku na rok kosztami?surowca drzewnego, który w głównej mierze kupuje od?Lasów Państwowch. Stara się więc rekompensować to oszczędnościami w innych dziedzinach – tłumaczy jeden z nich.