Po uzyskaniu przez Spółdzielnię lub wskazany przez nią podmiot prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na miejscu pawilonów handlowych wybudowany ma zostać budynek o przeznaczeniu biurowo-handlowo-mieszkaniowym.

Podstawowymi warunkami realizacji inwestycji są m. in. uzyskanie przez Spółdzielnię prawa użytkowania wieczystego lub prawa własności nieruchomości, uzyskanie przez BBID decyzji o warunkach zabudowy lub doprowadzenie do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, uzyskanie pozwolenia na budowę oraz pozyskanie przez giełdowego dewelopera finansowania inwestycji z zewnętrznych źródeł.

Porozumienie przewiduje, że w ciągu 60 dni po uzyskaniu przez Spółdzielnię prawa użytkowania wieczystego lub własności podpisana zostanie przedwstępna umowa przeniesienia nieruchomości na rzecz BBI Development po wartości rynkowej. Umowa przyrzeczona ma natomiast zostać zawarta najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od spełnienia się wszystkich warunków (chodzi m. in. o uzyskanie pozwolenia na budowę). Porozumienie zostało zawarte na czas określony wynoszący cztery lata z możliwością przedłużenia.

- Spółdzielnia Hale Banacha nie dysponuje ani prawem użytkowania wieczystego nieruchomości, ani prawem własności. Właścicielem gruntu jest miasto, mimo że Spółdzielnia jest na nim obecna od lat. Do naszych zadań należała będzie pomoc w przeprowadzeniu procesu uwłaszczenia, zwolnieniu powierzchni handlu oraz uzyskanie warunków zabudowy – mówi Michał Skotnicki, prezes BBI Development. Dodaje, że Spółdzielnia przeniesie na BBID własność gruntu po cenie rynkowej już po ustaleniu warunków zabudowy. - W zamian wyodrębnimy część lokali na rzecz Spółdzielni - mówi.

Skotnicki nie chce póki co przesądzać, jakie będzie przeznaczenie nieruchomości. - W grę wchodzą funkcje biurowa, handlowa i mieszkaniowa. W związku z tym, że nie ma jeszcze planów co do zagospodarowania tego terenu, to za wcześnie jest też na szacowanie kosztów inwestycji - mówi.