Taki scenariusz wynika z przyjętego w zeszłym tygodniu przez Radę Ministrów "Planu prywatyzacji na lata 2012-2013" - ale czy jest realny ?
- Nie znamy szczegółowych zamiarów właściciela, więc nie będziemy komentować sprawy – ucina pytania w sprawie fuzji z Bumarem rzecznik HSW Bartosz Kopyto.
Dotąd wszelkie plany łączenia rywalizujących firm upadały. Czy tym razem będzie inaczej?
- Wydaje się że, minister skarbu państwa , jest tym razem zdeterminowany, by skonsolidować największych państwowych graczy w zbrojeniówce – mówi jeden z branżowych menedżerów. Z kolei znany w środowisku analityk , twierdzi, że opór przed Bumarem w HSW, skazuje nieuchronnie te integracyjne plany na niepowodzenie.
Finał obronnej strategii
W tym roku kończy się realizacja przyjętej jeszcze w ostatnim roku rządów PiS strategii konsolidacji i wspierania rozwoju polskiego przemysłu obronnego. W latach 2007 -12 zgodnie z jej wytycznymi trwała restrukturyzacja i integracja firm w grupie Bumar , wyraźnie osłabiona przez kryzys i załamanie na rynku zamówień wojskowych. Zrestrukturyzowany holding koncentruje dziś ponad 20 obronnych firm i miał w zeszłym roku przychody na poziomie 2,3 mld zł, czyli słabsze niż w latach poprzednich. W ramach reformy zbrojeniówki skomercjalizowano w tym samym okresie 12 przedsiębiorstw remontowo produkcyjnych nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej. Teraz Bumar czeka przekształcenie w spółkę akcyjną i trudne zadanie podzielenia się wpływami z coraz potężniejszym ośrodkiem broni artyleryjskiej na Podkarpaciu – Hutą Stalowa Wola