W I kwartale w naszym kraju do użytku oddano około 90 tys. mkw powierzchni handlowej, a całkowita dostępna nowoczesna powierzchnia sięgnęła 8,88 mln mkw. – wynika z raportu firmy?doradczej Colliers International. W trzech pozostałych kwartałach tego roku podaż zwiększy się o kolejnych 450 tys. mkw. Będzie to oznaczało minimalny spadek w porównaniu z 2011 r., gdy do użytku oddano około 555 tys. mkw. powierzchni handlowej. W minionym roku Polska zajęła pod tym względem trzecie miejsce w gronie?34 krajów europejskich. Prognozy na ten rok plasują nas na szóstej pozycji. Przed końcem 2012 r. mają zostać otwarte m.in. Europa Centralna w Gliwicach, Sky Tower we Wrocławiu, Galeria Veneda i Galeria Narew w Łomży, Galeria Calisia w Kaliszu oraz Galeria Bawełnianka w Bełchatowie.
Dobre prognozy dla powierzchni handlowych
W I?kwartale stawki czynszów w najlepszych centrach handlowych utrzymywały się na stabilnym poziomie. Zdaniem ekspertów w nadchodzących miesiącach sytuacja na polskim rynku nieruchomości komercyjnych nadal będzie dobra. Przedstawiciele firmy Cushman & Wakefield uważają, że mimo prognozowanego spowolnienia w 2012 r. polska gospodarka nadal powinna się wyróżniać na tle innych krajów w Europie. Nasz kraj pozostanie atrakcyjnym celem ekspansji, a popyt na nowe powierzchnie pozostanie zdrowy, choć wybiórczy. Czynsze w najbardziej poszukiwanych lokalizacjach mogą się znaleźć pod presją zwyżek w związku z ich ograniczoną dostępnością. Eksperci spodziewają się ponadto zwiększenia różnicy między lepszymi i gorszymi lokalizacjami, gdyż te ostatnie będą przyciągać niewielkie zainteresowanie.
W I kwartale rynek nieruchomości handlowych charakteryzował się dużym zainteresowaniem najemców oraz niewielkim przyrostem powierzchni
Pozytywne prognozy dla polskiego rynku powierzchni handlowych formułują również przedstawiciele firmy Colliers International. Ich zdaniem szczególnie atrakcyjnie powinien się prezentować rynek warszawski – w związku z niskim współczynnikiem powierzchni niewynajętej oraz dużym zainteresowaniem koncernów odzieżowych ekspansją w naszym kraju spodziewają się wzrostu czynszów w tym mieście. Ich zdaniem pewną presję na obniżenie stawek mogą odczuć właściciele starszych lub mniej popularnych obiektów ze względu na niższy standard oferowanej powierzchni lub jej gorszą lokalizację. Zdaniem ekspertów tej firmy na stabilnym poziomie będzie się utrzymywał ponadto współczynnik pustostanów w głównych aglomeracjach miejskich. Pewnej zmiany można jednak oczekiwać w drugiej połowie roku, gdy ukończonych zostanie kilka obiektów handlowych znajdujących się obecnie w budowie.
Zdaniem ekspertów pozytywnie na sytuację właścicieli nieruchomości handlowych będzie wpływała aktywność najemców. Największe obecne w naszym kraju sieci zapowiadają otwieranie nowych sklepów. Wejście na nasz rynek planują ponadto nowe marki.