Acron przegrał bitwę o Azoty

Prezes rosyjskiego koncernu zapowiedział, że więcej ofert kupna Azotów Tarnów, ze strony rosyjskiej już nie będzie. Termin ostatniej oferty upływa dziś

Aktualizacja: 19.02.2017 02:09 Publikacja: 16.07.2012 17:11

Rosyjskie media piszą dziś o nieudanej ofensywie Acronu w Polsce jako o „przegranej bitwie". RBK daily przypomina, że nie pomogła nawet oferta 45 zł za akcję, czyli „więcej niż kosztowała akcja Azotów kiedykolwiek w swojej historii". Gazeta przypomina, że oferta Rosjan prawie połowę (47,9 proc.) przewyższała średnią cenę akcji Azotów Tarnów z warszawskiego parkietu.

„Wartość całej polskiej spółki Akron wycenił na ok. 840 mln dol., a 66-proc. pakiet, który chciał kupić - na 550 mln dol.", podliczyła RBK daily. Gazeta przypomina, że polskie ministerstwo finansów - największy akcjonariuszy Azotów „negatywnie odniosło się do rosyjskiej oferty niezależnie od jej wysokości".

Gazeta Wiedomosti w artykule „Acronu nie wpuścili na polski rynek" pisze, że Polacy woleli fuzję z innym polskim koncernem z Puław, aniżeli wysoką ofertę Rosjan.

Kommersant przypomina, że polskie władze od początku traktowały rosyjską ofertę „jako próbę wrogiego przejęcia". Fuzja z Puławami da Polakom pozycję trzeciego największego producenta nawozów Azotowych w Europie - pisze dziennik.

Sam Acron opublikował dziś oświadczenie, w którym potwierdza, że dziś mija termin oferty na akcje Azotów.

„ Proponujemy wszystkim akcjonariuszom wykorzystać tę wyjątkową okazję. Podkreślam, że zamierzamy okazywać wszechstronną pomoc w dalszym rozwoju Grupy Azoty Tarnów. Nasze ostateczna decyzja co do końca oferty i zakupu akcji zostanie przyjęta, w zależności od liczby chętnych do ich sprzedaży - zapowiedział wiceprezes Acronu Władimir Kantor.

Według RBK daily „Władimir Kantor zapewnia, że jest to ostatnia oferta rosyjskiego holdingu".

Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty