Iwona Trusewicz

Iwona Trusewicz

Absolwentka Moskiewskiego Instytutu Inżynieryjno-Budowlanego (kierunek automatyka) i dziennikarskich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. Początki to media regionalne Warmii i Mazur. Rok pracy na Ukrainie (1989/90) jako tłumaczka. Od 1995 r na etacie w Rzeczpospolitej. Najpierw jako reporterka i korespondentka z Polski Północno-Wschodniej, od 2003 r. - publicystka; Od 2008 r - w dziale ekonomicznym; publikacje także w czasopiśmie Uważam Rz i Bloomberg Businessweek. Nagrody: SDP (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich) - za reportaże społeczne; ekonomiczne (m.in. 2000, 2001, 2004); konkursy na reportaż Gazeta Krakowska; Gazeta Wyborcza 2010 - Dziennikarz Roku - nagroda SDP na Warmii i Mazurach. Języki obce: angielski i biegle rosyjski. Ponad 5000 opublikowanych publikacji – reportaży, komentarzy, informacji. Reportaże publikowane w Plusie Minusie; Kilka z nich: *W krainie cichej śmierci (15.12.2000 r) – obszerny reportaż z martwej strefy Czarnobyla, gdzie wciąż żyli ludzie i rodzą się dzieci – przyjechałem tam z przemytnikami złomu); *4 duże reportaże z Sachalinu (notatki sachalińskie z podroży 1,2; Wyjazd jak podróż ostatnia – o potomkach Polaków na Sachalinie – wszystkie pomiędzy 05 a 08 2001) * Koniec Europy (10.04.2004) – reportaż z Amsterdamu o podróży dwóch holenderskich dziennikarek po wschodniej granicy nowej UE; opublikował książkę o mnie i został moimi przyjaciółmi * Na eksporcie jak w niebie – reportaż z budowy huty aluminium w Islandii * Wiking płacze pod bankiem – 10.10.2008) – opowieść o kryzysie gospodarczym w Islandii *Ukraina: naród griluje, władza robi gazowe interesy – opowieść o wojnie gazowej Rosja-Ukraina 16.01.2009 * O czym marzy bałtycki tygrysy - reportaż z Estonii 22.09.2011) * Czarnobyl 25 lat po katastrofie - reportaż z wejścia do sarkofagu elektrowni w Czarnobylu z dziennikarzami z największych mediów światowych (Rzeczpospolita jako jedyna z Polski) *Prywatny pozew w obronie Polski – powtórka – polski emeryt pozywa wielkie wydawnictwo Axel Springel za nazywanie obozów koncentracyjnych – polskimi obozami. *Hobbici i uciekają do miast - reportaż z Nowej Zelandii (31.10-2.11. 2014) *Mała Polska w Alabamie - reportaż z życia Polonii w centrum amerykańskiej branży kosmicznej Huntsville w Alabamie (25-26 lipca 2015 r) *Oaza parweniusza - reportaż z Ukrainy o ludziach, którzy po Majdanie opiekują się byłą siedzibą ukraińskiego prorosyjskiego prezydenta Janukowycza w Meżyhiria. 5-6 marca 2016 r. Wywiady, m.in. z Petro Poroszenką, Leszkiem Balcerowiczem, Aleksandrem Kwaśniewskim, Andriejem Bogdanowem (b. kandydat na prezydenta Rosji).

Jest 13. pakiet sankcji UE wobec Rosji. Co zawiera?

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej wstępnie przyjęli 13. pakiet sankcji wobec Rosji. Na czarną listę trafi około 200 nowych firm i osób.

Ropa najtańsza od pół roku. Na rynku jest jej za dużo

Ceny ropy naftowej pozostają na najniższych poziomach od sześciu miesięcy. Rynek nie wierzy w porozumienie COP28 i redukcje uczestników porozumienia OPEC+.

Gaz mocno tanieje. Zbiorniki wciąż pełne

Ceny giełdowe gazu w Unii zbliżyły się do 400 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Mimo mroźnej pogody, magazyny w unijnych krajach są wciąż zapełnione w ponad 90-procentach. A import przebiega dynamicznie.

Rosja: życie z trzycyfrowym dolarem

W 2023 roku rubel trzy razy przekroczył psychologiczną granicę 100 rubli za dolara - w marcu, sierpniu i w październiku. W piątek spadł poniżej 101 rubli za dolara i 106 rubli za euro. Kreml robi dobrą minę, ale rosyjscy analitycy nie mają złudzeń - trzeba się przyzwyczaić, że dolar będzie miał w Rosji wartość trzycyfrową.

Gaz w Europie tanieje. I to dużo

Choć jesienno-zimowy sezon grzewczy coraz bliżej, to gaz w Europie zamiast drożeć - tanieje. I to dużo. W piątek potaniał o 11 proc. do 289 dol. za tysiąc metrów sześciennych. W poniedziałek cena spadła o kolejne 2 procent.

Eksplozja na Moście Krymskim uderzyła w rubla i giełdę w Moskwie

Giełda w Moskwie zareagowała wyprzedażą na poranne wydarzenia na Moście Krymskim. Rubel, który od puczu Grupy Wagnera tracił na wartości, zaczął jeszcze szybciej słabnąć.

Rosja daje duże rabaty na ropę. Indie korzystają bez skrupułów

Rabat na ropę marki Urals wyniósł w czerwcu blisko 19,5 dolara za baryłkę. Najwięcej korzystają na tym Indie. W czerwcu dzienne dostawy ropy z Rosji do Indii wzrosły do 2,2 miliona baryłek dziennie.

Rubel pikuje. Rosyjskie banki gwałtownie podniosły kursy walut

Bunt Grupy Wagnera wywołał panikę wśród rosyjskich banków. Nocą z piątku na sobotę, największe z nich gwałtownie podniosły kursy walut. Zrobił to m.in. drugi bank Rosji państwowy VTB i trzeci - państwowy Gazprombank, największy prywatny bank Alfa-Bank oligarchy Michaiła Fridmana, prywatne Tinkoff i MTS-Bank. Rosjanie rzucili się do bankomatów.

Ceny gazu wróciły do poziomu sprzed pięciu lat

Surowiec, który jeszcze rok temu kosztował blisko 4000 dol. za tysiąc metrów sześciennych, dziś jest do kupienia po niecałe 270 dol. Ostatni raz gaz w tej cenie Gazprom sprzedawał w 2018 r.

Tak tania ropa była 13 miesięcy temu

Ropa marki Brent potaniała dziś poniżej 74 dol. Ostatni raz taka cena była w grudniu 2021 roku.