PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 2 przesłał do zarządu Armatury Kraków wniosek o zwołanie walnego zgromadzania akcjonariuszy, podczas którego ma być m.in. podjęta decyzja o wycofaniu akcji spółki z giełdowego obrotu.
– Chcemy, aby obrady odbyły się 15 listopada. Niezależnie od wyników trwającego do przyszłego piątku wezwania zamierzamy głosować za uchwałą o wycofaniu firmy z GPW – mówi „Parkietowi" osoba z grupy PZU pragnąca zachować anonimowość.
Przymusowy wykup
Obecnie PZU FIZAN BIS 2 posiada 63,7 proc. papierów Armatury Kraków. Do podjęcia uchwały o wycofaniu potrzeba 80 proc. głosów obecnych na walnym zgromadzeniu. Podczas ostatnich obrad udział brało w nich jednak co najwyżej kilku akcjonariuszy. Jeśli za miesiąc będzie podobnie, to grupa PZU bez większych problemów osiągnie zamierzony cel. Zadanie dodatkowo mogą jej ułatwić akcjonariusze, którzy odpowiedzą na wezwanie. Wzywający liczy, że przynajmniej członkowie zarządu Armatury Kraków (mają około 3 proc. udziałów) oraz pracownicy spółki odpowiedzą na ofertę.
PZU, wnioskując teraz o zwołanie NWZA, daje jednoznaczny sygnał, że jest zdeterminowane wycofać Armaturę Kraków z giełdy. Całą operację zamierza przeprowadzić w ciągu około trzech miesięcy. – Inwestorzy muszą zdecydować, czy w związku z tym chcą spieniężyć posiadane papiery, czy pozostać udziałowcem firmy niepublicznej – uważa nasz rozmówca.
Jeśli w wyniku wezwania grupa PZU przekroczy 90-proc. udział (wezwanie opiewa na wszystkie walory niebędące w jej posiadaniu), takiego wyboru pozostali akcjonariusze już nie będą mieli, gdyż planowane jest ogłoszenie przymusowego wykupu akcji. Cena wyniesie wówczas prawdopodobnie dokładnie tyle samo, co w wezwaniu, czyli 1,7 zł. Przymusowy wykup jest planowany jeszcze przed wycofaniem walorów spółki z obrotu.