Grupa Ghelamco opublikowała sprawozdania finansowe za 2024 r., które pierwotnie miały się ukazać 31 marca. Dla obligatariuszy w Belgii i Polsce, a także banków finansujących projekty, tematem numer jeden jest kondycja finansowa firmy i jej zdolność do obsługi zadłużenia.
Belgijska część deweloperskiej grupy od dawna boryka się z ogromnym krótkoterminowym zadłużeniem – mówiąc w skrócie: w związku z wysokimi stopami inwestorzy przestali kupować nieruchomości komercyjne na których budowę deweloperzy zaciągnęli zobowiązania. Dopiero w 2024 r. rynek zaczął odżywać dzięki pierwszym cięciom stóp w eurozonie. Kupującymi nieruchomości byli jednak głównie łowcy okazji, wykorzystujący napiętą sytuację takich graczy, jak Ghelamco. Cały rynek wciąż czeka na stabilizację i powrót na rynek inwestycyjny statecznego kapitału długoterminowego.
Na koniec 2024 r. Ghelamco Group miała na książce nieruchomości (gotowe, w budowie i planowane) w Belgii o wartości 321 mln euro i w Polsce o wartości 504 mln euro, w tym The Bridge (212 mln euro), Sobieski Tower (63 mln eur), projekt Wola, d. Chopin (54,8 mln euro), Kreo (51 mln euro) czy Plac Grzybowski (49 mln euro).
Czytaj więcej
Papiery dewelopera na Catalyst są wciąż wyceniane z dyskontem, ale już nie tak mocnym, jak przed świętami. Przełomowych informacji brak, belgijska część grupy walczy o utrzymanie płynności.
Ghelamco zakłada kontynuację działalności, biegli zwracają uwagę na ryzyko
Zarząd Ghelamco Group, sporządził skonsolidowany (uwzględniający polską część) raport za 2024 r. z założeniem kontynuacji działalności – takie oświadczenie wymagane jest przez zasady rachunkowości i oznacza, że firma uznaje, że w najbliższej przyszłości nie ma żadnego zagrożenia. Zarząd podkreślił, że od 2023 r. wyprzedaje aktywa, zmniejsza i refinansuje dług. W efekcie oprocentowane zadłużenie krótkoterminowe (zapadające w perspektywie roku) wyniosło na koniec 2024 r. 420 mln euro wobec 902,5 mln rok wcześniej. W 2025 r. Ghelamco Group ma kontynuować strategię, wyprzedając wybrane budynki i niekluczowe aktywa oraz refinansując i zmniejszając dług.