W różnorodności siła

Brytyjskie organy nadzoru finansowego, takie jak FCA i PRA, co najmniej od roku prowadziły działania na rzecz wprowadzenia nowych przepisów dotyczących DEI, ale wycofały się z tych planów po konsultacjach z branżą. W uzasadnieniu uznały, że dostosowanie podejścia regulacyjnego do istniejących inicjatyw pomoże uniknąć powielania i niepotrzebnych kosztów oraz zmniejszy obciążenia regulacyjne w firmach.

Publikacja: 05.05.2025 06:00

dr Tomasz Wiśniewski Stowarzyszenie SIF Polska

dr Tomasz Wiśniewski Stowarzyszenie SIF Polska

Foto: materiały prasowe

DEI to regulacje mające na celu promowanie w organizacji wartości w zakresie różnorodności, równości i inkluzywności. Odpowiedzią firm na potrzeby DEI może być zwiększenie reprezentacji różnych grup społecznych w miejscu pracy, eliminowanie dyskryminacji i nierówności w zatrudnieniu, wynagrodzeniach i awansach oraz tworzenie inkluzywnego środowiska poprzez budowanie kultury organizacyjnej, w której każdy pracownik czuje się akceptowany i ma możliwość pełnego uczestnictwa.

Wielka Brytania to kolejny kraj po Stanach Zjednoczonych, który postanawia odejść od tych regulacji. Tuż po objęciu stanowiska Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze eliminujące preferencje DEI w kontraktach federalnych i wprowadził wymagania, że wykonawcy nie będą angażować się w nielegalną dyskryminację. Za decyzją Trumpa poszły również działania amerykańskich firm. W tej grupie znalazły się Pepsi, Ford, Disney, Walmart, Amazon czy Meta.

Przy takiej okazji zawsze pojawia się pytanie, czy kwestie różnorodności mają wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw? W tym przypadku z odpowiedzią przychodzą wyniki wielu badań. Z analiz przeprowadzonych w latach 2020–2024 dotyczących wpływu różnorodności ze względu na płeć na wyniki finansowe przedsiębiorstw wykazano kilka istotnych wniosków. Zwiększona różnorodność płciowa w zarządzie i radzie nadzorczej przedsiębiorstwa wiąże się z lepszymi wynikami finansowymi. Badania wykazały, że przedsiębiorstwa z większą liczbą kobiet na stanowiskach decyzyjnych osiągają wyższe zyski i wyższą efektywność operacyjną. Dywersyfikacja płciowa w zespołach zarządzających może przyczynić się do większej innowacyjności i kreatywności. Ponadto różnorodność sprzyja różnorodności perspektyw, co prowadzi do lepszej zdolności do rozwiązywania problemów i tworzenia nowych pomysłów. Co ważne, przedsiębiorstwa z większą równowagą płci w zarządzie są bardziej odporne na kryzysy. Wreszcie badania pokazują, że takie przedsiębiorstwa mają większą elastyczność i zdolność adaptacji w trudnych sytuacjach, co przekłada się na lepsze wyniki finansowe w długim okresie.

Uważa się również, że wprowadzenie różnorodności w przedsiębiorstwach może zwiększyć ich reputację i zaufanie klientów. Klienci coraz bardziej preferują firmy, które promują równość i różnorodność, co przekłada się na większą lojalność i zaangażowanie klientów. Przedsiębiorstwa z większą równowagą płciową w zarządzie mają większą zdolność do przyciągania i zatrzymywania utalentowanych pracowników. Różnorodne środowisko pracy przyciąga różnorodne talenty i umożliwia lepsze wykorzystanie potencjału pracowników.

Mimo zmian w podejściu do kwestii różnorodności w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w Europie kontynuowane są działania ogłoszone w ubiegłym roku dotyczące wprowadzania dyrektywy różnorodności, tzw. Women on Boards. Zgodnie z założeniami regulacje te zobowiązują spółki giełdowe i duże przedsiębiorstwa do stosowania parytetu płci w zarządach i radach nadzorczych i mają zostać wdrożone do krajowych przepisów państw członkowskich do końca czerwca 2026 roku. Warto podkreślić, że w kontekście deregulacji unijnej Omnibus dyrektywa ta nie była przedmiotem dyskusji, a więc wszystko wskazuje na to, że należy się przygotować na jej wdrożenie zgodnie z pierwotnymi założeniami.

Na arenie krajowej swoje działania kontynuuje Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP). W marcu zostały ogłoszone wytyczne dotyczące wsparcia rozwoju zawodowego kobiet oraz implementacji dyrektywy Women on Boards w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Celem tych wytycznych jest stworzenie inkluzywnego środowiska pracy, które zwiększa potencjał rozwoju i poprawia wyniki spółek. Celem MAP jest przyjęcie zasad obowiązujących w państwowych spółkach, które będą wzorem do naśladowania dla innych przedsiębiorstw. W głównych założeniach przygotowanych przez resort wskazano, że działania na rzecz wsparcia rozwoju zawodowego kobiet powinny być prowadzone przede wszystkim w trzech obszarach. Są nimi: tworzenie miejsc pracy, które będą przyjazne rodzinom, zbieranie danych i wyznaczanie celów dla zarządów oraz transformacja roli obszaru zarządzania zasobami ludzkimi.

Jednak z perspektywy inwestorów to, co najważniejsze, to wpływ różnorodności władz spółek ich wycenę. W tym przypadku można się posłużyć wynikami indeksu, który ma na celu śledzenie wyników koszyka płynnych papierów wartościowych rynków rozwiniętych. Portfel indeksu tworzą firmy, które mają najlepsze pozycje w wewnętrznym rankingu bazującym na analizie blisko 20 różnych kryteriów w czterech kategoriach: równowaga płci, równe wynagrodzenie, polityka równości i przejrzystość. Od pierwszej publikacji w 2012 roku indeks wzrósł ze 100 do 450 punktów, a tylko w ubiegłym roku jego stopa zwrotu wyniosła 12 proc. Portfel tego wskaźnika tworzą głównie spółki amerykańskie, m.in. Doordash, Wallgreens czy Wells Fargo, bo nie wszystkie firmy z tego kraju wypowiedziały DEI. Swoje działania w tym zakresie deklarują kontynuować m.in. Coca-Cola, JP Morgan, Apple oraz Cisco.

Felietony
Droga do różnorodności
Felietony
Atrakcyjność inwestycyjna krajów azjatyckich
Felietony
Dlaczego łańcuchy dostaw mogą być zmorą dyrektora finansowego?
Felietony
Obowiązek, moda czy nowy język biznesu?
Felietony
Polska jedną z najbardziej atrakcyjnych
Felietony
Nowe szaty agencji ratingowych ESG