Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel

Koniec pewnej epoki. W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway dotychczasowy prezes i główny akcjonariusz Warren Buffett ogłosił, że z końcem roku przejdzie na emeryturę. Zastąpić ma go Greg Abel.

Publikacja: 03.05.2025 21:30

Warren Buffett, „wyrocznia z Omaha", przechodzi na emeryturę

Warren Buffett, „wyrocznia z Omaha", przechodzi na emeryturę

Foto: REUTERS/Brendan McDermid

Chociaż Buffett ma 94 lata, a Abel został wyznaczony na jego następcę już w 2021 roku, to informacja zaskoczyła tysiące akcjonariuszy wehikułu finansowego zebranych na dorocznym walnym zgromadzeniu, gdzie po raz kolejny mogli usłyszeć refleksje legendarnego inwestora o przyszłości firmy.

- Jutro mamy posiedzenie zarządu Berkshire, w którym zasiada 11 dyrektorów. Dwóch z nich – moje dzieci, Howie i Susie – wie, o czym zamierzam mówić. Dla reszty będzie to nowość, ale myślę, że nadszedł czas, aby Greg został dyrektorem generalnym firmy z końcem roku - powiedział Buffett w ostatnich minutach spotkania.

Buffett zaznaczył, że nadal będzie „gdzieś w pobliżu”, aby pomagać, ale ostateczne decyzje będą należały do Abla, 62-letniego obecnie wiceprezesa odpowiedzialnego za działalność niezwiązaną z ubezpieczeniami w Berkshire.

Czytaj więcej

Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki

Buffett powiedział również, że nie ma zamiaru sprzedawać żadnych swoich akcji Berkshire, z których prawie wszystkie zostaną przekazane na cele charytatywne po jego śmierci. "Chciałbym dodać, że decyzja o zatrzymaniu wszystkich akcji jest decyzją ekonomiczną, ponieważ uważam, że perspektywy Berkshire będą lepsze pod kierownictwem Grega niż moim,” powiedział Buffett, który poruszał się o lasce, ale przez cztery godziny zaskakująco energicznie i klarownie odpowiadał na pytania, mimo swojego wieku.

Buffett i Abel w rozmowie z CNBC poinformowali, że podczas niedzielnego posiedzenia zarządu omówią formalnie, jaką rolę Buffett będzie pełnił w przyszłym roku. Obecnie Buffett jest również przewodniczącym rady nadzorczej konglomeratu.

Decyzja o ustąpieniu kończy niezwykłą 60-letnią karierę, podczas której z upadającej firmy tekstylnej Buffett przekształcił Berkshire w ogromny konglomerat finansowy o globalnym zasięgu.

Buffett przejął Berkshire w 1965 roku i wraz ze swoim wieloletnim przyjacielem i partnerem biznesowym Charliem Mungerem, który zmarł w listopadzie 2023 roku, zbudował amerykańską historię sukcesu.

Spotkanie w Omaha zakończyło się owacją na stojąco dla Buffetta.

Czytaj więcej

Czy Buffett powinien się bać?

Kim jest następca Buffetta Greg Abel?

Greg Abel od dawna był uważany za jednego z kandydatów do zastąpienia Buffetta jako prezesa. Urodzony w Kanadzie, dorastał w robotniczej dzielnicy Edmonton w prowincji Alberta. Uczęszczał na Uniwersytet Alberty, gdzie studiował rachunkowość i ukończył studia z wyróżnieniem.

Dołączył do firmy doradczej PwC w Edmonton jako biegły rewident, a następnie przeniósł się do biura firmy w San Francisco, gdzie jednym z jego klientów była firma CalEnergy – do której niedługo później przeszedł.

Abel pełnił funkcję wyższego kierownika w tej firmie w latach 1992–2008, a w 1999 roku został jej prezesem, gdy przekształciła się w MidAmerican Energy Holdings Company. W 2014 roku firma zmieniła nazwę na Berkshire Hathaway Energy – spółkę zależną należącą do międzynarodowego konglomeratu Buffetta.

Czytaj więcej

Berkshire Hathaway: komu Buffett odda stery?

Berkshire Hathaway Energy posiada aktywa o wartości przekraczającej 90 miliardów dolarów i kontroluje spółki zależne z branży energetycznej w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Filipinach.

W styczniu 2018 roku, pozostając jednocześnie przewodniczącym zarządu Berkshire Hathaway Energy, Abel został mianowany wiceprezesem Berkshire Hathaway Inc. Od tego czasu odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu portfelem spółek niezwiązanych z ubezpieczeniami.

Inwestorzy i analitycy spodziewają się, że Abel będzie kontynuował konserwatywne podejście Buffetta do prowadzenia biznesu oraz utrzyma reputację wartego 865 miliardów dolarów konglomeratu, inwestującego długoterminowo i unikającego wypłat dywidend dla akcjonariuszy.

Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać