Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu

Kartel eksporterów ropy naftowej OPEC+ zdecydował o kolejnym zwiększeniu wydobycia. Od czerwca na rynek popłynie dodatkowe 411 tys. baryłek ropy dziennie.

Publikacja: 03.05.2025 14:53

Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu

Foto: Bloomberg

Decyzja o zwiększeniu podaży tego surowca została podjęta w wyniku sobotnich konsultacji 3 maja. Dla niektórych krajów, których gospodarka jest oparta nadal na eksporcie surowców energetycznych, spadek cen ropy, zapowiedź kolejnego zjazdu cen ropy, to zła wiadomość. Chociażby Saudyjczycy zapisali w budżecie przychody z ropy z założeniem, że Brent będzie średnio kosztował po 90 dol. za baryłkę. To już jest nierealne. Tymczasem większość banków inwestycyjnych zakłada, że ta wartość nie przekroczy 68 dol. W ostatni piątek, 2 maja ceny ropy Brent wyniosły na zamknięciu 61,47 dol. za baryłkę.

I będą spadać. Bo sobotnia decyzja o zwiększeniu podaży jest już kolejną. Zasadniczo obie w zasadzie miały być czystą kosmetyką i zalegalizować przekroczenie wyznaczonych limitów wydobycia w takich krajach, jak Kazachstan czy Irak. Podobno to Arabia Saudyjska jest autorem pomysłu zwiększenia limitów, aby oba te kraje poczuły, że niskie ceny ropy uderzą w ich budżety.

Czytaj więcej

Ropa odbiła od dołków, ale jej problemy się jeszcze nie skończyły

Przyjedzie Trump i ma być miło

— OPEC+ właśnie wrzucił kolejną sensację na rynek. W ten sposób Arabia Saudyjska chce ukarać kraje członkowskie, takie jak Kazachstan za to, że nie przestrzegają wyznaczonych limitów wydobycia. Jednocześnie chcą coś ugrać z Donaldem Trumpem, który bardzo chce niskich cen ropy naftowej — mówił Bloombergowi Jorge Leon, analityk Rystad Energy A/S, który wcześniej pracował w sekretariacie OPEC.

Saudyjczycy w ten sposób także przygotowują dobrą atmosferę dla zbliżającej się wizyty Donalda Trumpa na Bliskim Wschodzie. Prezydent USA już kilka razy apelował do kartelu o obniżenie cen ropy, aby w ten sposób doprowadzić również do obniżek cen na rynku detalicznym.

Obniżki cen były odczuwalne wcześniej, a to z powodu spadającego popytu w Chinach i innych krajach importujących ten surowiec oraz rosnącej podaży w samych Stanach Zjednoczonych. To z kolei uderzyło jednak w amerykańskie firmy wydobywające ropę łupków, które potrzebują gwarancji cen na poziomie 60-65 dol., aby ich działalność była opłacalna.

Jak na razie jednak tylko Irak robi „jakieś” wysiłki, aby dopasować wydobycie do obowiązujących limitów. Inaczej jest w przypadku znacznie potężniejszego Kazachstanu, gdzie właśnie rozpędzają się dwie inwestycje – amerykańskiego Chevronu i włoskiego Eni. I to rozpędzają się do tego stopnia, że w marcu kazachski eksport ropy był większy, niż wyznaczony limit aż o 422 tys. baryłek dziennie.

Czytaj więcej

Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej

Niskie ceny uderzą także w Rosję

Saudyjczycy już pogodzili się, że niższe przychody budżetowe wymuszą na nich rezygnację, bądź opóźnienie sztandarowych projektów inwestycyjnych, takich jak futurystyczne miasto Neom.

Na razie jednak nieznana jest reakcja Rosji, która przecież także musiała się zgodzić na podwyższenie limitów przez OPEC+.

Rosjanie już obniżyli prognozę przychodów z eksportu ropy i gazu o 25 proc. Ministerstwo Finansów zmniejszyło zakładane wpływy z eksportu gazu i ropy ze 101,47 mld dol., czyli do 3,7 proc. PKB z prognozowanych wcześniej 5,1 proc. PKB. Nie zmieniło to jednak planowanych datków na zbrojenia, które są „nie do ruszenia”.

W tej sytuacji Rosjanom nie pozostaje nic więcej, jak ciąć wydatki, w tym także na cele społeczne i zapożyczyć się. Wiadomo, że nieunikniona będzie podwyżka niektórych podatków, zwłaszcza PIT i CIT.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać