Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na początek coś łatwego. Milion złotych (tak naprawdę milion i 14 tysięcy złotych) zainwestowanych w obligacje korporacyjne oprocentowane na średnio 4 pkt proc. ponad WIBOR wystarczy, żeby z odsetek uzyskiwać 6502 złote netto miesięcznego dochodu, czyli prawie dokładnie tyle, ile wynosi aktualne średnie wynagrodzenie w Polsce (w dużych przedsiębiorstwach). Jeśli ktoś uważa, że obligacje korporacyjne wiążą się ze zbyt dużym ryzykiem i nakładem pracy na analizę emitentów i warunków emisji, może wybrać obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Oprocentowanie rocznych obligacji jest równe stopie referencyjnej NBP (obecnie 5,75 proc.), a odsetki wypłacane są co miesiąc. Aby wypłacały one miesięczne kupony równe przeciętnej pensji netto, trzeba w nich ulokować prawie 1,7 mln zł.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Listy zastawne banków hipotecznych zabezpieczone kredytami hipotecznymi, uchodzą za najmniej ryzykowne papiery wartościowe. Ale nie znaczy to jeszcze, że będą pasowały do każdego portfela inwestycyjnego.
Obligacje mogą być atrakcyjnym źródłem budowania długoterminowej płynności, zwłaszcza w środowisku malejących stóp procentowych – twierdzi wiceprezes Ewa Ogryczak.
Ministerstwo Finansów przedstawiło ofertę detalicznych obligacji skarbowych na lipiec. Na co mogą liczyć inwestorzy?
Kłopoty Ghelamco i przecena obligacji to najgoręcej dyskutowany temat, jeśli chodzi o deweloperów na rynku długu korporacyjnego. Jednak kolejni przedstawiciele branży są w stanie plasować spore transze.
Emisje obligacji kierowane do szerokiego grona nabywców na podstawie prospektów emisyjnych nie rozpieszczały inwestorów różnorodnością czy promocyjnymi stawkami, za to pozwalały lokować kwoty znacznie większe niż w latach wcześniejszych.
Windykator może pozyskać od inwestorów indywidualnych nawet 100 mln zł.