Ferrum: Poparcie dla emisji musi być jednomyślne

Na wtorkowe walne zgromadzenie katowickiego producenta rur zarejestrowali się akcjonariusze kontrolujący w sumie 78,6 proc. kapitału.

Publikacja: 17.05.2016 06:00

36,2 proc. głosów na zgromadzeniu będzie dysponować Sławomir Bajor z podmiotami zależnymi. Oznacza to, że bez jego zgody uchwała o emisji akcji z zachowaniem prawa poboru nie będzie mogła zostać uchwalona (potrzeba do tego 75 proc. głosów „za").

29,8 proc. głosów będzie dysponować ArcelorMittal Poland, a 28,2 proc. PKO BP – oba podmioty przejęły papiery od zagrożonego upadłością dłużnika – HW Pietrzak Holding.

Uchwała o podwyższeniu kapitału jest pomysłem zarządu Ferrum. Chociaż ma to być emisja z zachowaniem prawa poboru, to koncepcja zakłada, by część papierów trafiła do państwowego Węglokoksu, który zadeklarował chęć zaangażowania kapitałowego w Ferrum. Spółka mogłaby się stać częścią Śląskich Hut Stali – grupy tworzonej m.in. w oparciu o kontrolowane przez Węglokoks huty Pokój i Łabędy.

ArcelorMittal Poland i PKO BP milczą na ten temat. Bajor, który kilka lat temu stracił kontrolę nad Ferrum na rzecz HW Pietrzak Holding, nie zajmuje jednoznacznego stanowiska – ale daje do zrozumienia, że nie jest zadowolony z przebiegu zdarzeń po wypadnięciu rywala z akcjonariatu.

„Jesteśmy zainteresowani objęciem akcji Ferrum w ramach emisji. Stanowi to istotną część koncepcji budowy Śląskich Hut Stali. Traktujemy ewentualną emisję i objęcie akcji jako pierwszy krok w kierunku integracji Ferrum z hutami będącymi w posiadaniu Węglokoksu" – napisał w e-mailu Jerzy Podsiadło, prezes Węglokoksu.

Menedżer kończy kadencję i zostanie zastąpiony przez Sławomira Obidzińskiego. - Plany związane ze Śląskimi Hutami Stali są zgodne ze strategią rozwoju grupy Węglokoks na lata 2016-2020 - mówi Marzena Mrozik, rzeczniczka Węglokoksu.

W połowie kwietnia kurs Ferrum spadł do wieloletniego minimum 3,3 zł. Aktualna cena to 4,2 zł.

Budownictwo
Murapol oczekuje wzrostu sprzedaży
Budownictwo
Murapol po konferencji: cel sprzedaży mieszkań podtrzymany
Budownictwo
Murapol wycisnął więcej marży z mieszkań. Wyniki po I kwartale 2025 r.
Budownictwo
Portfel zleceń Budimeksu imponuje, ale potrzeba czasu na efekty
Budownictwo
Budimex po konferencji: celem wzrost przychodów w 2025 r.
Budownictwo
„Efekt Glapińskiego” na wykresach kursów wybranych firm. Co dalej?