Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.09.2016 09:25 Publikacja: 27.09.2016 09:25
Foto: GG Parkiet
Spółka w ramach oferty publicznej planuje sprzedać do 5,9 mln akcji. Wartość IPO może wynieść nawet 240 mln zł. Plan zakłada sprzedaż do 1,5 mln nowych i do 4,4 mln istniejących akcji. W pierwszej kolejności będą przydzielane papiery nowej emisji. Stelmet oczekuje, że wpływy netto ze sprzedaży nowych akcji wyniosą od 50 do 60 mln zł. Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na przejęcia innych firm produkcyjnych lub dystrybucyjnych, polskich bądź zagranicznych. – Rozglądamy się za spółkami polskimi i zagranicznymi, które mogłyby uzupełnić portfolio produktów grupy, rozszerzyć obszar naszej działalności i bazę klientów. W pierwszej kolejności rozważamy przejęcie firmy dystrybucyjnej działającej na jednym z trzech naszych głównych rynków (Wielka Brytania, Niemcy, Francja – red.), posiadającej już ugruntowaną pozycję, podobnie jak przejęta w 2014 r. Grange Fencing. W mniejszym stopniu myślimy o przejęciu polskiego lub zagranicznego producenta – poinformował Przemysław Bieńkowski, wiceprezes Stelmetu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsza obniżka stóp to dawka optymizmu, ale wciąż otoczenie rynkowe jest wymagające. Spółka chce sprzedać więcej mieszkań i podtrzymuje zamiar wypłaty dywidendy.
Wciąż mamy rynek kupującego, oferta mieszkań jest wysoka, koszt kredytu też. Murapol stawia na wzrost sprzedaży i utrzymanie wyników.
Chociaż deweloper przekazał klientom znacznie mniej mieszkań, to osiągnął lepsze przychody i bardzo dobrą rentowność. Murapol celuje we wzrost sprzedaży w 2025 r.
Budowlany gigant zawalczy o wzrost przychodów w tym roku. Grupa ma gigantyczny portfel zamówień, ale kontrakty stopniowo, a nie błyskawicznie, będą się przekuwać w przychody i zyski. Mocno zdywersyfikowana firma zarzuca nowe – nomen omen – sieci.
Portfel zamówień na historycznym szczycie, ale jego przekuwanie na przychody i zyski nie będzie błyskawiczne. Cel na ten rok to poprawa względem 2024 r.
Zarysowana na początku kwietnia przez szefa NBP perspektywa obniżek stóp podniosła notowania akcji części deweloperów. W start nowego cyklu, po słabym pod względem sprzedaży mieszkań I kw., wierzą już prawie wszyscy. Jak może wyglądać scenariusz ożywienia?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas