Budownictwo: Brak rąk do pracy wyzwaniem

Inwestorzy i wykonawcy mierzą się ze wzrostem kosztów.

Publikacja: 12.10.2018 05:17

Budownictwo: Brak rąk do pracy wyzwaniem

Foto: 123RF

– Myślę, że sytuacja w branży budowlanej nie jest aż tak zła, jak się słyszy, że grozi nam powtórka z 2012 r. Owszem, są kontrakty niedowartościowane, w umowach wciąż nie ma waloryzacji, ale mimo wszystko umowy zostały lepiej oszacowane – ocenił Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, podczas dyskusji towarzyszącej prezentacji raportu Europejskiego Funduszu Leasingowego „Budownictwo przyszłości pod lupą".

Ze względu na kumulację inwestycji w sektorze publicznym i prywatnym, a co za tym idzie – wzrost kosztów pracy i materiałów, wiele firm, w tym giełdowych, notuje pogorszenie marż i straty na kontraktach zawartych wcześniej.

Z kolei wiele nowych kontraktów nie zostaje zawartych z powodu wysokich – antycypujących dalszy wzrost kosztów – ofert firm i niskich budżetów zamawiających.

– Jeśli chodzi o kwoty zarezerwowane na inwestycje infrastrukturalne, zamawiający tak czy inaczej je wydadzą, choć na mniejszą liczbę projektów – powiedział Styliński.

Zdaniem eksperta zmniejszenie strumienia pieniędzy w nowej perspektywie unijnej nie powinno mieć negatywnego wpływu na rynek, niemniej warto rozwijać chociażby formułę partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jak wynika z raportu EFL, o ile 57 proc. ankietowanych małych i średnich firm budowlanych ocenia, że w minionej dekadzie sytuacja sprzyjała rozwojowi branży, o tyle tylko 37 proc. uważa, że będzie podobnie w najbliższym dziesięcioleciu.

Przedsiębiorcy podkreślają, że przyszłość jest uzależniona od ogólnej kondycji gospodarki (49 proc. wskazań), ale i polityki (27 proc.), rozumianej m.in. jako zmiany przepisów. Wyzwaniem jest utrudniony dostęp do pracowników – zarówno wykwalifikowanych (82 proc. wskazań), jak i produkcyjnych (59 proc.). W efekcie stale rosną koszty zatrudnienia (78 proc. wskazań). Firmy wskazują też na skomplikowane procedury administracyjne, brak środków własnych na inwestycje i rozwój, niską dostępność terenów inwestycyjnych czy brak planów zagospodarowania przestrzennego.

Indeks WIG-budownictwo w ciągu ostatniego roku spadł o 37 proc. ar

Budownictwo
Develia sprzedała Arkady Wrocławskie. Wolną gotówkę zainwestuje w budowę mieszkań
Budownictwo
Nowe technologie wspierają mury
Budownictwo
Budownictwu potrzeba prewencji
Budownictwo
Ekspresowe walne zgromadzenie GTC. Dywidendy nie będzie
Budownictwo
Jak Archicom wykorzysta pieniądze ze sprzedaży biurowca?
Budownictwo
Deweloperzy nie biją się już o pozwolenia, ale mają dużą nadwyżkę z poprzednich lat