Technologie

Multimedia: Zamiast wezwań spłata długu

Wyższa cena w kolejnym wezwaniu, spłata długu, zwykły buy back – co wybiorą Multimedia, jeśli nie kupią dość własnych akcji

Andrzej Rogowski, prezes Multimediów Polska, czeka na decyzję akcjonariuszy w sprawie ewentualnej nowej ceny w wezwaniu

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Jeśli drugie wezwanie do sprzedaży akcji Multimediów, ogłoszone przez samą spółkę, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, rozważę spłatę zadłużenia bankowego – powiedział nam Andrzej Rogowski, prezes Multimediów Polska.

Pod koniec ubiegłego tygodnia biura maklerskie w imieniu spółki zaczęły przyjmować zapisy w odpowiedzi na wezwanie, w którym oferuje ona za każdy własny walor 8,75 zł. To tyle samo, co w pierwszym wezwaniu, zakończonym 18 czerwca, w którym firma skupiła około 8 proc. kapitału. Na giełdzie papiery kablowej sieci kosztują obecnie prawie złotówkę więcej. Na wczorajszym zamknięciu płacono za nie po 9,7 zł, o 0,4 proc. mniej niż w poniedziałek.

Multimedia Polska za pośrednictwem wezwań na własne akcje realizują uchwałę akcjonariuszy, zgodnie z którą w ciągu pięciu lat spółka może przeznaczyć na skup akcji własnych 336 mln zł. Na razie wydała 111 mln zł.

– Pierwsze wezwanie zakończyło się moim zdaniem sukcesem, bo udało nam się skupić akcje za ponad 100 mln zł. Dlatego też podjąłem decyzję o uruchomieniu drugiej takiej oferty w krótkim czasie – tak Rogowski tłumaczy, dlaczego poszedł za ciosem.

Z jego wypowiedzi wynika jednak, że firma przygotowuje się na ewentualność, w której drugie wezwanie takiego rezultatu już nie przyniesie.

[srodtytul]Zamiast wezwania prosty skup i spadek długu [/srodtytul]

Jak mówi Rogowski, jeśli wezwania nie okażą się efektywne, spółka przyjmie inny sposób realizacji uchwały walnego zgromadzenia. – Poprzestaniemy na skupie akcji w formie zwykłego buy backu (wprost na rynku, a nie poprzez wezwania – red.).

Dlatego nie będą potrzebne już tak znaczące rezerwy finansowe i spłacimy dług, na który składa się głównie kredyt w wysokości 300 mln zł – powiedział Rogowski. Pytany, czy Multimedia nie podniosą wcześniej ceny w wezwaniu, powiedział: – Ta kwestia zależy od decyzji akcjonariuszy.

Wystąpiłem z taką propozycją, ale to, czy zostanie przyjęta, okaże się za tydzień – powiedział. 27 lipca na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu właściciele Multimediów rozpatrzą projekt uchwały, zgodnie z którym premia w stosunku do wyliczanej przez spółkę ceny bazowej akcji będzie mogła wynosić 3 proc., a nie 2 proc.

[srodtytul]135 mln zł na inwestycje[/srodtytul]

Rogowski podtrzymał udział Multimediów w konsolidacji rynku. – Prowadzimy rozmowy, ale przedłużają się one i trudno podać konkretne terminy ich zakończenia – powiedział. Zapewnił, że niezależnie od kwestii związanych z zakupem akcji własnych i przejęciami spółka realizuje program inwestycyjny opiewający w tym roku na ponad 130 mln zł.

Kwotę tę firma przeznacza na rozbudowę i modernizację sieci, aktywację nowych usług oraz realizację tzw. projektu warszawskiego. – Zgodnie z planem do końca roku nasza sieć obejmie 100 tys. gospodarstw domowych w Warszawie. Aktualnie jesteśmy na etapie planowania działań na rok przyszły – powiedział prezes Rogowski. W jego ocenie projekt przebiega zgodnie z założeniami.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.