#WykresDnia: Po oszukańczym wpisie Bitcoin na rollercoasterze

Ceny kryptowalut gwałtownie wzrosły we wtorek po fałszywym wpisie na oficjalnym koncie X SEC, w którym twierdzono, że organ regulacyjny zatwierdził pierwszy w historii amerykański fundusz ETF na bitcoina będący przedmiotem obrotu na giełdzie.

Publikacja: 10.01.2024 09:20

#WykresDnia: Po oszukańczym wpisie Bitcoin na rollercoasterze

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

Krótko po zamknięciu rynku we wtorek konto X SEC opublikowało ogłoszenie, że zatwierdziło bitcoinowe fundusze ETF do rozpoczęcia handlu, co było powszechnie oczekiwane przez rynek kryptowalut. Ten post został opublikowany przez oszusta. W fałszywym poście tuż po godzinie 16:00 czasu waszyngtońskiego podano, że SEC „wydaje zgodę na notowanie funduszy ETF #Bitcoin na wszystkich zarejestrowanych krajowych giełdach papierów wartościowych”. Zostało natychmiast zauważone w mediach społecznościowych, serwisach z wiadomościami biznesowymi i Bloomberg TV.

Nieco ponad 10 minut później przewodniczący SEC Gary Gensler napisał na swoim koncie osobistym w serwisie X: „Konto @SECGov na Twitterze zostało przejęte i opublikowano nieautoryzowany tweet. SEC nie zatwierdziła notowania i handlu produktami będącymi przedmiotem obrotu giełdowego na rynku kasowym.”

Rzeczniczka SEC stwierdziła, że ​​pierwotny post „nie został opublikowany przez SEC ani jej pracowników”. Do godziny 17:00 pracownicy SEC odzyskali kontrolę nad kontem X, a fałszywy post został usunięty.

– SEC będzie współpracować z organami ścigania i naszymi partnerami w całym rządzie, aby zbadać tę sprawę i określić odpowiednie dalsze kroki dotyczące zarówno nieuprawnionego dostępu, jak i wszelkich powiązanych niewłaściwych zachowań – stwierdziła SEC, przypisując nieautoryzowany dostęp „nieznanej stronie”.

W poście z oficjalnego konta X podał, że jego wstępne dochodzenie wykazało, że „włamanie nie było spowodowane żadnym naruszeniem systemów X, ale raczej tym, że niezidentyfikowana osoba uzyskała kontrolę nad numerem telefonu powiązanym z kontem @SECGov za pośrednictwem strona trzecia."

– Możemy również potwierdzić, że w momencie naruszenia bezpieczeństwa na koncie nie było włączone uwierzytelnianie dwuskładnikowe – stwierdzono w poście, odnosząc się do dodatkowej warstwy cyberbezpieczeństwa poza hasłem. – Zachęcamy wszystkich użytkowników do włączenia tej dodatkowej warstwy bezpieczeństwa.

Bitcoin wzrósł natychmiast po tym wpisie, osiągając 1,5-procentowy wzrost w ciągu dnia, ale trend szybko się odwrócił po potwierdzeniu, że wiadomość jest fałszywa, a cena spadła aż o 3,4 proc.

Jak pisze Financial Times, entuzjaści kryptowalut są w trudnej sytuacji, ponieważ oczekuje się, że jeszcze w tym tygodniu SEC podejmie decyzję, czy zatwierdzić spotowe fundusze ETF na bitcoiny, co byłoby przełomowym momentem dla aktywów cyfrowych.

Co najmniej 11 zarządzających aktywami oczekuje na rozpatrzenie przez SEC wniosków o uruchomienie kasowych funduszy ETF na bitcoiny. SEC ma w środę ostateczny termin na zatwierdzenie niektórych wniosków.

Chociaż organ nadzorczy wcześniej opierał się takim produktom, teraz ma mniejsze pole manewru. W zeszłym roku federalny sąd apelacyjny orzekł, że odrzucenie przez SEC wniosku złożonego przez Grayscale o konwersję wartego 29 miliardów dolarów funduszu powierniczego Bitcoin w taki ETF było „arbitralne i kapryśne”.

Jak dotąd w tym roku niestabilna kryptowaluta zyskała około 7 proc. w nadziei, że SEC wyrazi zgodę.

Kilku wnioskodawców stwierdziło, że otrzymało informację zwrotną od pracowników Komisji wskazującą, że zatwierdzenie jest możliwe w tym tygodniu.

Wśród kandydatów znajdują się zarówno duże firmy zarządzające aktywami BlackRock, Invesco i Franklin Templeton, jak i mniejsze firmy, takie jak Ark Investment Management i Bitwise. Na początku tygodnia firmy ujawniły opłaty za swoje potencjalne produkty, a kilka z nich albo znacznie je obniżyło albo zgodziło się z nich całkowicie zrezygnować wkrótce po ich wprowadzeniu.

SEC od dawna argumentowała, że ​​spotowe fundusze ETF na bitcoiny nie mogą zagwarantować inwestorom takiego samego poziomu ochrony jak tradycyjne produkty inwestycyjne. Gensler w poniedziałek zamieścił krótki wątek na X, w którym opisał potencjalne wady inwestowania w produkty kryptowalutowe, zauważając, że emitenci „mogą nie przestrzegać (z) obowiązującego prawa” oraz że inwestycje w kryptowaluty „mogą być wyjątkowo ryzykowne (i) często są zmienne”.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?