Bitcoin znów ustanawia rekordy, a inwestorzy widzą, że może iść wyżej

Duży popyt ze strony ETF-ów przyczynił się do tego, że notowania najpopularniejszej kryptowaluty przebiły poziom 123 tys. dolarów. Wzrostom wyraźnie sprzyja to, że Kongres USA wziął się do prac nad ustawami, które uczynią regulacje jaśniejszymi.

Publikacja: 15.07.2025 06:00

Bitcoin znów ustanawia rekordy, a inwestorzy widzą, że może iść wyżej

Foto: Ronda Churchill/Bloomberg

Za 1 bitcoina płacono w poniedziałek, według danych agencji Bloomberga, nawet powyżej 123 tys. dolarów. Notowania najpopularniejszej kryptowaluty sięgnęły więc rekordowo wysokiego poziomu. Przez ostatni miesiąc bitcoin zyskał ponad 12,5 proc. wobec dolara, od początku roku umocnił się o 31 proc., a przez ostatnie 12 miesięcy zdrożał o 92 proc. Jego kapitalizacja przekroczyła 2,4 bln USD, a wartość całego rynku kryptowalut sięgnęła 3,8 bln USD.

Paliwo do zwyżek

Do osiągnięcia rekordowego poziomu przez kurs bitcoina mocno przyczyniły się napływy do ETF-ów (czyli funduszy notowanych na giełdzie) opartych na spotowych notowaniach tej kryptowaluty. Bitcoinowe ETF-y przyciągnęły w czwartek 1,18 mld USD. Był to największy w tym roku dzienny napływ kapitału do nich.

– Uważamy, że wzrost bitcoina jest napędzany przez długoterminowych inwestorów instytucjonalnych, co w ciągu najbliższego miesiąca lub dwóch doprowadzi go do poziomu 125 tysięcy dolarów. Spory handlowe Trumpa z UE, Meksykiem i innymi partnerami handlowymi mogą powodować spadki, ale jest prawdopodobne, że instytucjonalni inwestorzy bitcoina ignorują to ryzyko i utrzymują swoje pozycje, zakładając, że bitcoin w dłuższej perspektywie nadal będzie zyskiwał na wartości – twierdzi Jeff Mei, dyrektor operacyjny giełdy kryptowalut BTSE.

– W ostatnich dniach obserwujemy serię przełomowych wydarzeń: jedna z największych linii lotniczych na świecie – Emirates – zapowiedziała, że od 2026 roku będzie akceptować płatności w kryptowalutach, Donald Trump promuje plany uruchomienia ETF-ów na pięć największych kryptowalut, trwa też dyskusja o włączeniu kryptowalut do oceny zdolności kredytowej przy kredytach hipotecznych. To nie są pojedyncze sygnały – to dowód na to, że kryptowaluty wchodzą do głównego nurtu globalnych finansów i biznesu. My również obserwujemy w ostatnim czasie zwiększone zainteresowanie rozwiązaniami dla biznesu. To pokazuje, że ta zmiana zachodzi nie tylko na świecie, ale również na naszym rynku – wskazuje natomiast Jakub Bartoszek, prezes firmy Cashify.

Inwestorzy oczekiwali, że w tym roku bitcoin osiągnie nowe rekordy, m.in. ze względu na silny popyt ze strony „korporacyjnych skarbców” (czyli firm skupujących kryptowaluty takich jak Strategy kierowana przez Michaela Saylora), a także) ze względu na luzowanie regulacji. Kongres USA zbliża się do uchwalenia nowych przepisów dotyczących kryptowalut. Izba Reprezentantów USA miała rozpocząć w poniedziałek obrady nad szeregiem ustaw kryptowalutowych, mających na celu zapewnienie wyraźniejszych ram regulacyjnych dla branży aktywów cyfrowych. Jedną z najważniejszych rozpatrywanych ustaw jest Genius Act, który może ustanowić federalne ramy dla stablecoinów powiązanych z dolarem amerykańskim i stworzyć ścieżkę dla prywatnych firm do emitowania cyfrowych dolarów.

Czytaj więcej

Satoshi Nakamoto bliski pierwszej dziesiątki najbogatszych

– Długoterminowi posiadacze zwiększają zakupy, podczas gdy globalna jasność regulacyjna – zwłaszcza w kwestii stablecoinów i ustawodawstwa kryptowalutowego – powiększyła zaufanie inwestorów i napływy kapitału – uważa Xu Han, zarządzający funduszem w firmie HashKey Capital.

– Do końca roku cena bitcoina osiągnie przedział od 140 000 do 160 000 dolarów, ale największym ryzykiem dla tego scenariusza pozostaje kontynuacja jastrzębiej polityki Rezerwy Federalnej USA i dalsze podwyżki stóp procentowych z powodu ceł – stwierdził w rozmowie z CNBC Markus Thielen, prezes firmy 10x Research. Zauważył on, że w ciągu ostatnich sześciu do ośmiu tygodni inwestorzy korporacyjni i instytucjonalni zakupili ETF-y bitcoina za 15 mld dol. Z kolei inwestorzy detaliczni wydają się pozostawać na uboczu podczas ostatniej hossy.

– Bitcoin przebił poziom 120 tys. USD, ale prawdziwym testem będzie 125 tys. USD. O ile można spodziewać się krótkoterminowej realizacji zysków, to trend wzrostowy ma paliwo w postaci silnego popytu ze strony ETF-ów. Poziom wsparcia jest na 112 tys. USD i każda ewentualna przecena wygląda na okazję do zakupów, a nie odwrócenie trendu – ocenia Rachael Lucas, analityczka w BTC Markets.

Wiele prognoz dla bitcoina na 2025 r. wskazywało, że może on bardzo mocno zyskać. Analitycy CoinShares twierdzili, że kurs może dojść do 150 tys. USD, eksperci Matrixport sugerowali poziom 160 tys. USD, Galaxy Digital wskazywała na 185 tys. dol., analitycy Standard Chartered na 200 tys. USD., a eksperci platformy Nexo aż 250 tys. USD. Na ewentualne sprawdzenie się tych prognoz jest już mniej niż 6 miesięcy.

Poprawa nastrojów

Zwyżki kursu bitcoina pociągnęły za sobą również wzrosty notowań innych kryptowalut. Za 1 ether (ethereum) płacono w poniedziałek nawet 3075 USD, czyli najwięcej od pierwszego tygodnia lutego. W dołku z kwietnia 1 ether kosztował natomiast 1472 USD, a w grudniowym szczycie prawie 4008 USD. Tymczasem notowania xrp, czyli trzeciej kryptowaluty pod względem kapitalizacji, przebiły w poniedziałek poziom 3 USD. W styczniowym szczycie dochodziły one prawie do 3,30 USD, a w dołku z listopada były nieco powyżej 50 centów.

Liczony przez portal CoinMarketCap kryptowalutowy Indeks Chciwości i Strachu wynosił w poniedziałek 70 pkt Pokazywał, że na rynku panuje chciwość, ale jest ona wciąż daleka od ekstremalnych poziomów.

Kryptowaluty
Satoshi Nakamoto bliski pierwszej dziesiątki najbogatszych
Kryptowaluty
Bitcoin z nowym rekordem. Już powyżej 120 tys. dolarów
Kryptowaluty
Nowy rekord bitcoina. Po raz pierwszy w historii powyżej 112 tys. dolarów
Kryptowaluty
Polacy boją się inwestować w kryptowaluty
Kryptowaluty
Bitcoin króluje, altcoiny idą w odstawkę
Kryptowaluty
Czarne chmury nad polskim rynkiem krypto